Wycieczka wolontariuszy z ZS nr 2 w Sierpcu

Dnia 4 października 2018r grupa 41 wolontariuszy z Ekonomika udała się na wycieczkę do Płocka w ramach podziękowania za swoje zaangażowanie i pracę w ubiegłym roku szkolnym .‍

Celem wyjazdu była integracja wolontariuszy, promowanie idei wolontariatu oraz wzbudzenie empatii i wrażliwości uczniów na cierpienie drugiego człowieka.
Głównym inicjatorem i organizatorem wycieczki była p. Hanna Wiktor – przewodnicząca sierpeckiego oddziału Caritas. Uczestniczył w niej również ks. Łukasz Gach – opiekun Caritas oraz wolontariusz p. Krzysztof Gajewski. Nad grupą młodzieży czuwali nauczyciele: p. Marta Mańkowska, p. Maria Gołębiewska, p. Jolanta Watkowska oraz ks. Mateusz Kawczyński.
Pierwszym, a zarazem najważniejszym punktem wycieczki było zapoznanie się z działalnością Caritas Diecezji Płockiej. Młodzież gościła na ulicy Sienkiewicza 54, gdzie spotkała się z ks. Adamem Przeradzkim. Ksiądz wicedyrektor w bardzo miły i przystępny sposób opowiedział o wszystkich placówkach Caritas, świadczących pomoc potrzebującym, na terenie diecezji płockiej.
Na miejscu uczniowie mieli możliwość odwiedzenia Domu Dziennego Pobytu dla osób z chorobą Alzheimera. Mogli też porozmawiać z pracownikami Warsztatu Terapii Zajęciowej. Podzieleni na mniejsze grupy, zwiedzili różne pracownie. Dowiedzieli się, że poprzez udział w różnorakich zajęciach, chorzy i osoby niepełnosprawne mogą polepszyć swoją sprawność psychofizyczną, rozwinąć kompetencje społeczne oraz nabyć praktyczne, potrzebne do życia umiejętności.
Na koniec wolontariusze odwiedzili znajdujące się w pobliżu Hospicjum Stacjonarne dla osób nieuleczalnie chorych. Pracownicy hospicjum opowiedzieli o swoich doświadczeniach z pracy, które wywarły na młodych ludziach ogromne wrażenie. Pobyt w poszczególnych placówkach uzmysłowił młodzieży, jak ważna jest praca tych ludzi na rzecz bliźniego i jak potrzebne są takie miejsca.
Kolejnym punktem wycieczki był udział we mszy świętej w parafii Świętego Krzyża na Podolszycach. Po modlitwie i przeżyciach duchowych przyszedł czas na chwilę rozrywki na kręgielni w galerii Wisła.
Wycieczka dla wolontariatu z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu została sfinansowana przez ks. kanonika Sławomira Zalewskiego – proboszcza parafii farnej w Sierpcu.