Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

WIZYTA PREZYDENTA RP W SIERPCU

WIZYTA PREZYDENTA RP W SIERPCU

1 marca 2023 roku w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Powiat Sierpecki odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Jest to historyczny moment w dziejach Powiatu, ponieważ pierwszy raz Głowa Państwa udała się z wizytą do naszego miasta. Prezydent oddał hołd poległym Żołnierzom Niezłomnym i złożył kwiaty przy pomniku gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, a następnie udał się pod Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, gdzie złożył kwiaty przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W swoim przemówieniu Starosta Sierpecki Andrzej Cześnik serdecznie powitał Pana Prezydenta oraz zgromadzonych gości i podziękował wszystkim za przybycie. Przypomniał o Żołnierzach Wyklętych, którzy toczyli walki z okupantem i sprzeciwiali się sowietyzacji na terenie naszego powiatu. Wśród prawie pięciuset osób znaleźli się: Wiktor Stryjewski ps. „Cacko”, który dostał najwyższą w historii polskiego sądownictwa karę: 38-krotną karę śmierci, Józef Marcinkowski ps. „Wybój” sierpecki pracownik sądu, który utworzył w 1950 roku Samoobronę Ziemi Mazowieckiej, Franciszek Majewski ps. „Słony”, który w pojedynkę toczył 6-godzinną walkę przeciwko stu pięćdziesięciu żołnierzom KBW, Tadeusz Wojciechowski, który samodzielnie dokonał zamachu na szefa powiatowej bezpieki. Miejsca pochówku wielu z nich nadal nie są znane.

Prezydent RP Andrzej Duda dziękował mieszkańcom za tak liczne przybycie. Mówił, że żyjemy w wolnym państwie i czas wrócić do momentów, gdzie inne państwa się bały Polski, miały respekt i widzieli naszą rodzinność. Podkreślił również, że dzięki temu mamy wysoką pozycje w Europie. „Musimy być silni po to, żeby nie musieć walczyć” – dodał.

Po części oficjalnej Prezydent RP zwrócił się do mieszkańców.

image_pdfimage_print
Skip to content