Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

WARSZTATY PRAWNE

WARSZTATY PRAWNE

„Warsztaty prawne” przeprowadzone dla uczniów klasy o profilu technik spedytor Zespołu Szkół numer 2 w Sierpcu.

W dniu 8 marca 2018 r. Radca prawny/mediator Katarzyna Skarżyńska przeprowadziła „Warsztaty prawne” dla uczniów klasy pierwszej o profilu technik spedytor Zespołu Szkół numer 2 w Sierpcu.

Zajęcia rozpoczęły się o godz. 8.00 trwały dwie godziny lekcyjne. W zajęciach uczestniczyli uczniowie uczęszczający do klasy pierwszej w ilości 27 osób w przewadze chłopcy.

Pierwsza część zajęć dotyczyła zaznajomienia młodzieży z pojęciem prawa, uświadomieniem młodzieży faktu, że każdego dnia nawet nie zdając sobie z tego sprawy każdy z nas ma bezpośredni kontakt z prawem.

Uczniowie w grupach przygotowali hasłowo skojarzenia na temat tego co to jest prawo. W następnej kolejności uczniowie otrzymali wiedzę na temat rodzajów i poszczególnych gałęzi prawa, otrzymali do rozwiązania kazusy, a zadaniem było ich przyporządkowanie do poszczególnych dziedzin prawa.

Następna część dotyczyła omówienia rodzajów zawodów prawniczych, oraz etapów edukacji do zawodu prawniczego.

Druga godzina zajęć została poświęcona wyjaśnieniom kwestii przebiegu spraw sądowych, wyglądu sali sądowej, udziału i roli w procesie poszczególnych stron, zarówno w procesie karnym jak i cywilnym. Przy okazji wskazano zalety mediacji zarówno przedsądowej jak i na etapie sądowej. Ławki lekcyjne zostały ustawione tak, aby utworzona została sala sądowa, a uczniowie zajęli miejsca poszczególnych stron postępowania sądowego.

Zajęcia uważam za udane młodzież bardzo chętnie współpracowała z prowadzącą, zadawała pytania była aktywna.

Radca prawny/mediator
Katarzyna Skarżyńska

image_pdfimage_print
Skip to content