Warsztaty „Matematyka w origami” w sierpeckim liceum

15 marca 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego odbyły się warsztaty składania origami. Powyższa zabawa to nie tylko trening zdolności manualnych oraz myślenia abstrakcyjnego, ale przede wszystkim okazja do kreatywnego działania.

Uczniowie klas I a oraz I c – pod kierunkiem absolwentki liceum Kingi Wiśniewskiej – zostali zapoznani z różnymi formami origami: płaskim, przestrzennym oraz modułowym. Wszyscy mieli też okazję do samodzielnego wykonania prostych, a nawet tych skomplikowanych modeli. Prowadząca zajęcia pomogła wyczarować wspaniałe przestrzenne figury z kartek papieru bez cięcia, klejenia i ozdabiania, ćwicząc przy tym cierpliwość, dokładność i skupienie. Uczestnicy bardzo szybko przekonali się, że wystarczy kartka papieru i pozytywne nastawienie, aby spędzić znakomicie czas.

Idąc po śladach wielkiego mistrza origami, Akira Yoshizawy, prekursora nowoczesnych technik składania papieru, poety, a także bajarza kierujemy się jego przesłaniem: „Gdy skutecznie używamy własnych rąk nasze serca najbardziej przepełnione są pokojem”.

Warsztaty zorganizowała pani Beata Zdrojewska.

LO Sierpc