Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

W poszukiwaniu oznak wiosny – OFERTA MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

W poszukiwaniu oznak wiosny – OFERTA MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

Z łąk i parków coraz częściej dobiega śpiew ptaków, na drzewach widać pierwsze nieśmiałe zawiązki liści, rozpoczęła się wędrówka gęsi. Przyroda coraz wyraźniej przygotowuje się na pożegnanie zimy, choć kalendarzowa wiosna zawita dopiero 21 marca.

A na poszukiwanie oznak wiosny Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do skansenu, gdzie przyrodę budzącą się do życia po zimowym uśpieniu obserwować można w pełnej okazałości. Przez cały marzec i kwiecień grupy zorganizowane (liczące min. 15 osób) mogą zarezerwować pakiet „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu”, który gwarantuje moc wyjątkowych atrakcji. Na uwagę zasługuje niewątpliwie promocyjna cena pakietu, która wynosi 18 zł od osoby. W cenę wliczony jest wstęp na teren skansenu, projekcja prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”, zajęcia manualne, przejażdżka wozem, zwiedzanie wystawy „Wielkanoc na Mazowszu” oraz ognisko. Prezentacja przybliży dawne tradycje i bogatą obrzędowość najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim. W przypadku zajęć manualnych uczestnicy sami wybiorą, czy wykonają palmę wielkanocną i pisankę czy oryginalnie ozdobią kartę świąteczną. W wiosennym programie nie będzie mogło zabraknąć zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem. W marcu i kwietniu wnętrza zabytkowych obiektów odsłonią barwny świat Wielkanocy sprzed ponad stu lat. Wykonywanie wielkanocnych palm, barwienie jaj, typowe wielkanocne potrawy, a nawet praktykowane dawniej zabawy wiejskie – chodzenie po wykupie z kogutkiem i gaikiem, to tylko niektóre obrzędy z bogatego arsenału tradycji wielkanocnych. Wielu emocji dostarczy z pewnością przejażdżka wozem zaprzężonym w konie, a ognisko umożliwi upieczenie kiełbasek. Reasumując, program wiosenny w naturalny sposób połączy pobyt na świeżym powietrzu z poznawaniem dawnych tradycji wielkanocnych i zajęciami manualnymi. Zachęcamy zatem do dokonania rezerwacji pakietu wiosennego i przekonania się, że połączenie zajęć warsztatowych ze zwiedzaniem i integracją przy ognisku to bardzo atrakcyjna forma spędzenia czasu. Każdy uczestnik programu „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu” powróci do domu nie tylko z wachlarzem wrażeń i wspomnień, ale także z wykonaną własnoręcznie palmą i pisanką lub kartą świąteczną.

Wielkanocne pokazy proponuje także ratusz zachęcając do udziału w pokazach wykonywania palm i pisanek. Zajęcia poświęcone są tradycjom wielkanocnym: przybliżają zapomniane już dziś obrzędy i zwyczaje towarzyszące tym radosnym świętom. 

Łączą prezentację multimedialną „Wielkanoc na Mazowszu” z zajęciami praktycznymi, na które składają się: pokaz zdobienia jajek woskiem oraz samodzielne wykonanie palmy i pisanki przez uczestników zajęć.

Podobnie jak w wypadku wiosennego programu w skansenie – wykonaną przez siebie palmę i pisankę uczestnicy zabierają do domu. Koszt udziału w zajęciach wynosi 6 zł od osoby.

Aby wziąć udział w programie „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu” realizowanym w skansenie, wystarczy dokonać rezerwacji:

skansen – nr tel. 24 275 28 83 wew. 53, 36 lub 37, e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl

Rezerwacje pokazów wykonania palm i pisanek wielkanocnych przyjmuje ratusz:

ratusz – nr tel. 24 275 28 26, e-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Program edukacyjny „ZWYCZAJE WIOSENNE NA MAZOWSZU”

Wariant I:

Czas trwania: ok. 4 godzin 

Liczba osób: max 45

Cena – 18 zł/osoba

Skład programu:

 • Wstęp na teren skansenu

 • Pokaz wykonania palmy wielkanocnej i pisanki* 

 • Projekcja prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”

 • Przejazd wozem po terenie ekspozycji

 • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem

 • Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek**

* Prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko

** Kiełbaski można dostarczyć we własnym zakresie lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie(na kilka dni przed planowanym przyjazdem). Kontakt: 603 063 545

Wariant II:

Czas trwania: ok. 4 godzin 

Liczba osób: max 45

Cena – 18 zł/osoba

Skład programu:

 • Wstęp na teren skansenu
 • Warsztaty zdobienia karty wielkanocnej
 • Projekcja prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”
 • Przejazd wozem po terenie ekspozycji
 • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem
 • Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek*

* Kiełbaski można dostarczyć we własnym zakresie lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie (na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545

Agnieszka Jezierska – Chalicka

image_pdfimage_print
Skip to content