MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU OGŁASZA KONKURS NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

Małe dzieła sztuki. Jedne skromne, inne zadziwiające bogactwem kolorystyki i materiałów. Palmy wielkanocne, bo o nich mowa, są niezaprzeczalnym symbolem Niedzieli Palmowej – święta ważnego dla wszystkich chrześcijan.

Z wykonywaniem palm wiąże się piękna i wyjątkowa tradycja, do której podtrzymywania zachęca Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ogłaszając XVII edycję konkursu pt.„Tradycyjna palma wielkanocna”.

Rywalizacja wraz z towarzyszącą jej wystawą palm zgłoszonych do konkursu na stałe wpisała się w program obchodów „Niedzieli Palmowej w skansenie”. Od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, którzy nie tylko podziwiają palmy i głosują na najpiękniejszą, ale także wymieniają się wiedzą i poglądami na temat użytych materiałów. Ideą konkursu jest upowszechnianie obyczajowości Świąt Wielkanocnych oraz symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs zachęca do indywidualnej lub zespołowej aktywności artystycznej oraz zdobywania wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego wykonywania palm. Propozycja udziału w konkursie jest skierowana zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych. Zadanie polega na wykonaniu palmy wielkanocnej z wykorzystaniem wyłącznie tworzyw naturalnych i tradycyjnych form zdobniczych. Przed przystąpieniem do pracy zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat tradycyjnych technik wyrobu palm, rodzajów materiałów, form zdobienia a także znaczenia palm w tradycji ludowej. Wiedza ta z pewnością okaże się pomocna podczas wykonywania palmy i zagwarantuje zgodność wykonanej pracy z wymogami regulaminowymi. Prace zgłoszone do konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna” oceniane będą w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Oceny palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie specjalnych kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Komisja MWM w Sierpcu dokona przeliczenia głosów, a laureatów konkursu poznamy jeszcze podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” – 9 kwietnia 2017 roku. W każdej z kategorii zostanie przyznane I, II oraz III miejsce. Ponadto spośród wszystkich prac Komisja wyłoni jedną, która zostanie uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora MWM w Sierpcu. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Palmy należy dostarczyć do działu upowszechniania i promocji, mieszczącego się w budynku G na terenie skansenu w Sierpcu (ul. Narutowicza 64). Termin składania prac upływa 31 marca 2017 r. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie mwmskansen.pl w zakładce KONKURSY/PROJEKTY.

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie.

Agnieszka Jezierska-Chalicka

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu