Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży

Sebastian Rutkowski i Adrianna Kraska uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu byli posłami XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Sesja plenarna posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła  się w Sali Posiedzeń Sejmu 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Sebastian i Adrianna byli, jedynymi reprezentantami Delegatury Płockiej Kuratorium Oświaty w Warszawie, w grupie 460 posłów i posłanek uczestniczących w obradach. Temat przewodni sesji brzmiał: „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.  Aby zostać posłem należało przeprowadzić projekt. Sebastian i Adrianna w ramach zadania zbadali wiedzę mieszkańców na temat pomnika pamięci, który znajduje się na murze sierpeckiego klasztoru. Po wyciągnięciu wniosków zaplanowali działania, których realizację dokumentuje profil na portalu społecznościowym facebook: Tablica na murach sierpeckiego klasztoru. W ocenie końcowej projektu uczniowie uzyskali imponujący wynik 29 na 30 możliwych do zdobycia punktów.

Uczniowie Mechanika przygodę w sejmie rozpoczęli 31 maja wyjazdem, wraz z opiekunem z ramienia delegatury kuratorium Panią wizytator Niną Igielską, do Warszawy. Jeszcze tego samego dnia po zakwaterowaniu w hotelu wzięli udział w wycieczce po stolicy tropem miejsc pamięci. Odwiedzili Powązki, Starówkę i Pomnik Małego Powstańca. W godzinach porannych 1 czerwca nasi posłowie spotkali się z członkami klubów poselskich, którzy przedstawili punkty programów politycznych swoich partii, dotyczące młodzieży. Posiedzenie XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10 przemówieniem wygłoszonym przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską. Następnie głos zabrali Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Łukasz Kamiński oraz Przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży – poseł Rafał Grupiński. Minister Edukacji Narodowej odpowiadała na pytania przygotowane przez młodych posłów podczas Komisji Problemowej. Następnie reprezentanci młodzieży mieli możliwość zaprezentować swoje poglądy podczas dwuminutowych przemówień. W kolejnej części posiedzenia nastoletni posłowie zajęli się wypracowaną na Komisji Problemowej uchwałą, poświęconą miejscom pamięci. Po przyjęciu i przegłosowaniu poprawek, wprowadzonych przez niektórych posłów, odbyło się głosowanie. Uchwała znaczącą większością głosów została przyjęta.

Dwudniowy pobyt w Warszawie zaowocował nowymi doświadczeniami i przyjaźniami. Wizyta w Sejmie to niezapomniana lekcja historii, zasad demokracji i funkcjonowania państwa, którą młodzi sierpczanie zapamiętają na długo.

Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu