Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

Tajniki pozyskiwania miodu i ciekawostki z życia pszczół czyli „MIODOBRANIE W SKANSENIE”

Tajniki pozyskiwania miodu i ciekawostki z życia pszczół czyli „MIODOBRANIE W SKANSENIE”

Akacjowy, spadziowy, lipowy…. Rodzajów miodu jest wiele, a każdy z nich odznacza się niebywałym bogactwem smaku i aromatu. Pierwszy weekend lipca tradycyjnie będzie w sierpeckim skansenie wyjątkowo słodki.

3 lipca odbędzie się tu prawdziwe święto pszczelarzy, czyli impreza plenerowa „Miodobranie w skansenie”, podczas której muzealne zagrody i pasieki zamienią się w pszczeli raj. Każdy uczestnik imprezy będzie mógł zaopatrzyć się w cenne słodkie zapasy na jesień i zimę. Warto zrobić to właśnie teraz, kiedy oferta większości pasiek jest tak szeroka.

W godzinach 10:00 – 18:00 zawodowi pszczelarze będą prezentować profesjonalną technikę podbierania miodu oraz swoje tegoroczne zbiory. Nie zabraknie miodu spadziowego, gryczanego, akacjowego, rzepakowego czy wielokwiatowego, ale pojawią się również mniej znane gatunki miodów, takie jak nawłociowy, czy wrzosowy. Poza miodami będzie również można nabyć inne drogocenne produkty pszczele, jak m.in. pyłek kwiatowy czy propolis.

Miodobranie w skansenie to jednak nie tylko okazja do zrobienia zdrowych zapasów na zimę. To przede wszystkim szansa na szerokie propagowanie wiedzy dotyczącej pszczelarstwa i pszczół oraz uświadamianie w kwestii dobroczynnych dla zdrowia właściwości produktów pszczelich. Podczas „Miodobrania w skansenie” zawodowi pszczelarze wprowadzą wszystkich zainteresowanych w tajniki swojej profesji, udzielą informacji na temat leczniczych właściwości miodów oraz odpowiedzą na nurtujące pytania.

Miejscem pokazów pszczelarskich będą zagrody i pasieki na terenie skansenu, dzięki czemu inscenizacje odbywają się w autentycznej scenerii. Uczestnicy pokazów będą mogli podziwiać wszystkie czynności związane z miodobraniem: podbieranie miodu z uli, odsklepianie wosku i odwirowywanie miodu, zakładanie węzy w ramkach. Pokazy poprowadzi Wojciech Piotrkowski – właściciel Gospodarstwa Pasiecznego w Żurominie oraz Tomasz Paprocki reprezentujący Związek Pszczelarzy w Płocku – Koło Pszczelarzy w Sierpcu. Dodatkowej atrakcyjności doda pokazom fakt, iż na terenie jednej z zagród będą one prowadzone przy pomocy tradycyjnych, drewnianych sprzętów i narzędzi, z kolei na terenie drugiej – przy użyciu akcesoriów współczesnych. Niecodzienną atrakcją dla miłośników pszczelarstwa będzie perspektywa zobaczenia wielu rodzajów uli, m.in. uli kłodowych, skrzynkowych, czy wykonanych ze słomy tzw. koszek.

W intencji pszczelarzy zostanie odprawiona msza święta w XVIII -wiecznym kościele z Drążdżewa. Każdy, kto choć raz zawitał na rodzimą wieś wie, że to tej porze roku jest tu niezwykle barwnie i gwarno, pracowicie, ale i radośnie. Również w sierpeckim skansenie zagrody tętnią życiem, a w każdej z nich krząta się gospodyni lub swą pracę wykonuje twórca ludowy. Spacerując między poszczególnymi domostwami można będzie odkrywać tajniki dawnych codziennych zajęć: prania i maglowania odzieży, czy ubijania masła w kierzance, a także zanikających zawodów, wśród nie sposób pominąć szewca, kowala czy plecionkarza. Liczne inscenizacje z życia mieszkańców dawnej wsi przedstawią członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Szczodra gospodyni uraczy każdego z uczestników imprezy świeżo odwirowanym miodem z wiejskim chlebem i masłem ubitym w kierzance.

Najmłodsi uczestnicy imprezy w izbie lekcyjnej wykonają świeczki z wosku, a swe dzieła zabiorą do domu na pamiątkę, by przypominały o pszczelarskich warsztatach w skansenie. W ramach pokazów z cyklu „Jak to ze zbożem było” odbędą się pokazy z aktywnym udziałem dzieci: mielenie ziarna w żarnach, młócenie zboża cepami i odwiewanie ziarna.

Sceną amfiteatru zawładną kapele ludowe. O godz. 12.30 odbędzie się koncert w wykonaniu artystów ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŁÓDŹ, którzy zaprezentują piękno obrzędów, strojów, pieśni i tańca wielu regionów Polski. Na 15.30 zaplanowano koncert pt. „Zagrajcie swoją muzykę”  w wykonaniu WITOLD JANIAK TRIO. Warto dodać, że atmosfera sierpeckiego skansenu spławiła, że właśnie to miejsce posłużyło w ubiegłym roku członkom zespołu za motyw przewodni albumu oraz strony internetowej. Tymczasem spacerując nieopodal dworu będzie można usłyszeć dźwięki muzyki fortepianowej, wykonywanej w jego wnętrzach.

Ponadto przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz wyrobów pszczelich i rękodzieła ludowego. Wystawcy zaprezentują szeroki wachlarz miodów i produktów pokrewnych: od znanego z właściwości bakteriobójczych propolisu przez rozmaite wyroby z wosku, po prawdziwy rarytas smakoszy – miody pitne. Tradycyjnie w ramach kiermaszu będzie można zaopatrzyć się w ręcznie wykonywane ozdoby, ekologiczne zabawki czy ozdobne naczynia ceramiczne.

Przy ognisku, na zielonej polanie można będzie upiec kiełbaski, a w karczmie lub restauracji regionalnej Hotelu Skansen Conference&Spa skosztować regionalnych potraw.

Zapraszamy na „Miodobranie w skansenie” – barwną imprezę folklorystyczną poświęconą słodkim przysmakom prosto z ula, podczas której można dodatkowo podziwiać dzieła twórców ludowych, potańczyć w rytm skocznej muzyki – no i oczywiście zrobić zapas miodu na całą zimę!

Agnieszka Jezierska – Chalicka

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

PROGRAM IMPREZY:

 • Pokazy pracy pszczelarza dawniej i dziś – wieś rzędówka
 • Prezentacja produktów pszczelich i akcesoriów pszczelarskich – wieś rzędówka
 • Koncert w wykonaniu ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŁÓDŹ (godz.: 12.30)
 • Koncert fortepianowy w dworze z Bojanowa
 • MSZA ŚW. W INTENCJI PSZCZELARZY (GODZ.: 14.00) – KOŚCIÓŁ Z DRĄŻDŻEWA
 • Koncert  „Zagrajcie swoją muzykę”  w wykonaniu WITOLD JANIAK TRIO (godz.: 15.30)
 •  Inscenizacje z życia wsi w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy
 • Pokazy wiejskiego rzemiosła i rękodzieła – wieś rzędówka
 • Pokazy wiejskich zajęć gospodarskich – wieś rzędówka
 • Kiermasz miodu, produktów regionalnych  i rękodzieła – amfiteatr
 • Przejażdżki konne bryczką i w siodle
 • Ognisko 

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

Amfiteatr

 • Godz.: 12.30 – 13.30 – koncert  w wykonaniu ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ŁÓDŹ
 • Godz.: 15.30-16.30 – koncert „Zagrajcie swoją muzykę”  w wykonaniu WITOLD JANIAK TRIO
 • Godz.: 10.00 – 18.00 – kiermasz miodu, produktów regionalnych  i rękodzieła 

Kościół z Drążdżewa

 • Godz.: 14.00 – 15.00 – msza św. w intencji pszczelarzy

Dwór ziemiański

 • Godz.: 10.00 – 17.00 Koncert fortepianowy

Wieś rzędówka

INSCENIZACJE Z ŻYCIA CODZIENNEGO WSI – Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy – godz.: 11.00 -16.00 – zagrody chłopskie

POKAZY PSZCZELARSTWA  w wykonaniu:

 • Zagroda z Izdebna – pokazy na drewnianych sprzętach pszczelarskich pocz. XX w.Wojciech Piotrkowski Gospodarstwo Pasieczne w Żurominie (godz.: 10,30, 11.30, 12.30, 13.30, 15.30, 17.00)

–        odsklepianie wosku z ramek

–        wirowanie miodu

–        zakładanie węzy w ramkach

–        degustacja miodu

 • Zagroda z Ostrowa – pokazy na współczesnych sprzętach pszczelarskich (godz.: 11.00, 12.00, 13.00, 15.00, 16.00) – Tomasz Paprocki KOŁO PSZCZELARZY W SIERPCU

–        odymianie pszczół za pomocą podkurzacza

–        podbieranie miodu z ula

–        odsklepiania wosku z ramek

–        wirowanie miodu

–        prezentacja sprzętu i akcesoriów pszczelarskich

–        degustacja świeżego miodu z plastrów

POKAZY RZEMIOSŁA I WIEJSKICH ZAJĘĆ GOSPODARSKICH

 • Kuźnia z Żuromina – pokaz kowalstwa
 • Chałupa z Rempina – pokaz tkactwa
 • Zagroda z Izdebna – pokaz wyrobu masła, degustacja z wiejskim chlebem i miodem
 • Zagroda z Czermna – obiekt wyłączony ze zwiedzania
 • Chałupa z Zawad – pokaz garncarstwa
 • Zagroda z Ostrowa

Izba lekcyjna – warsztaty wykonywania świeczek z węzy dla dzieci

podwórko –  pokaz wyrobu masła,  degustacja z wiejskim chlebem i miodem

 • Zagroda z  Dzierzążni – porady zielarskie, pokaz pracy wiejskiego stolarza
 • Zagroda z Ligówka

Chałupa – u wiejskiej krawcowej

Podwórko –  pokaz pracy wiejskiego plecionkarza

 • Chałupa z Jonnego

Kuchnia dziadków –  pokaz wirowania śmietany centryfugą

Pokój młodych – wycinanie firanek z papieru

 • Chałupa z Chwał – pokaz pracy szewca
 • Zagroda z Rębowa – pokaz powroźnictwa
 • Zagroda z Rębowa

Pasieka – pokaz pracy pszczelarza – praca przy ulach

(stodoła)–  „Jak to ze zbożem było”-  pokazy dla dzieci: mielenie ziarna w żarnach, młócenie zboża cepami, odwiewanie ziarna

Ceny biletów: ulgowy – 11 zł, normalny – 16 zł, bilet rodzinny ( 2 osoby dorosłe + dwoje dzieci do 16 r.ż.) – 43 zł.

image_pdfimage_print
Skip to content