Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

„Szopki betlejemskie w skansenie”

„Szopki betlejemskie w skansenie”

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz kolejny ma zaszczyt zaprosić dzieci i młodzież z terenu Mazowsza do udziału w konkursie na najpiękniejsze szopki betlejemskie. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 15 lat – uczniów szkół podstawowych, wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, domów kultury i osób indywidualnych mieszkających lub uczących się na Mazowszu.

Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej. Praca nie może być podświetlona, a jej wymiary nie powinny przekroczyć 50x50x50 cm. Należy ją dostarczyć do 30 listopada 2018r. osobiście, bądź drogą pocztową na adres:

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 09-200 Sierpc, ul. Narutowicza 64, z dopiskiem „Konkurs Szopka betlejemska”.

Regulamin i dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://mwmskansen.pl/kalendarz-imprez/konkurs-na-szopke-2

Wśród tradycji, obrzędów i symboli związanych z przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia szczególne miejsce zajmują szopki betlejemskie. Wykonywane z wielką pieczołowitością już od średniowiecza, nieraz bardzo rozbudowane, te niezwykłe dzieła sztuki stanowiły formę opowieści o narodzinach Jezusa i najważniejszych wydarzeniach z nimi związanych. Jeszcze na początku XX wieku po mazowieckich wsiach chodzili kolędnicy z własnoręcznie wykonanymi szopkami. Składali gospodarzom życzenia świąteczne, a ich wizyty były wielce pożądane, miały bowiem zapewnić zdrowie i urodzaj w gospodarstwie na cały następny rok. Prócz Świętej Rodziny w szopkach umieszczano postaci aniołów, Trzech Królów, pastuszków i zwierząt. Organizując konkurs plastyczny „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki” Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz kolejny zachęca dzieci i młodzież do kontynuowania tej pięknej tradycji.

Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 15 lat – uczniów szkół podstawowych, wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, domów kultury i osób indywidualnych mieszkających lub uczących się na Mazowszu. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej. Praca nie może być podświetlona, a jej wymiary nie powinny przekroczyć 50x50x50 cm. Należy ją dostarczyć do 30 listopada 2018r. osobiście, bądź drogą pocztową na adres:

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 09-200 Sierpc, ul. Narutowicza 64, z dopiskiem „Konkurs Szopka betlejemska”.

Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony formularz oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku dostępne na stronie mwmskansen.pl. Tam też znaleźć można regulamin konkursu i wszelkie dodatkowe informacje.

Zgłoszone szopki zostaną następnie ocenione przez komisję konkursową w jednej z dwóch kategorii wiekowych: 6–10 lat i 11–15 lat. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi 7 grudnia 2018r. Nagrodzone prace podziwiać będzie można na wystawie pokonkursowej do końca lutego 2019r.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w rywalizacji. Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe.

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

image_pdfimage_print
Skip to content