Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

„SZOPKA BETLEJEMSKA. DZIEŁO SZTUKI Z SUROWCÓW NATURALNYCH I WTÓRNYCH” -KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

„SZOPKA BETLEJEMSKA. DZIEŁO SZTUKI Z SUROWCÓW NATURALNYCH I WTÓRNYCH” -KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Bywają różne. Jedne odznaczają się bogatym zdobnictwem, mnóstwem misternie wykonanych detali i ozdób, niezwykłą kolorystyką. Inne – zachwycają skromnością, prostotą i kunsztem wykonania.

Piękne. Wymowne. Zachwycające… Szopki betlejemskie, bo o nich mowa, są jedną z form wyrażania tradycji Bożego Narodzenia.
Własnoręczne wykonanie szopki to doskonały pomysł na wkroczenie w magiczny czas Świąt a zarazem kultywowanie pięknej polskiej tradycji. Popularyzując tę ideę Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz czwarty ogłasza konkurs plastyczny pt. „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”. Tegoroczna, IV edycja konkursu została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jest to propozycja adresowana do dzieci i młodzieży z regionu Mazowsza w wieku 6-16 lat. Przedmiotem konkursu jest wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej w jednej z dwóch kategorii: surowce naturalne: drewno, rośliny suszone (z wyjątkiem gatunków objętych ochroną), produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna lub surowce wtórne: plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia aluminiowa, gałganki, płyty CD itp. Szopka nie może być podświetlana, a jej wymiary nie mogą przekroczyć 50 cm x 50 cm x 50 cm.
Wykonaną własnoręcznie pracę należy dostarczyć osobiście lub przesłać za pośrednictwem poczty do MWM w Sierpcu – skansen (dział upowszechniania i promocji) do dnia 27 listopada br. Komisja Konkursowa powołana przez dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oceni prace i przyzna aż 24 nagrody rzeczowe. Wśród kryteriów oceny prac znajdą się: zgodność pracy z tematem konkursu, inwencja twórcza, pomysłowość, obór materiałów zgodny z Regulaminem konkursu, a także walory artystyczne pracy.
Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego otwarcia wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” 12 grudnia 2015 r. w skansenie. Wszystkie zgłoszone do konkursu prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy, pokonkursowej, którą będzie można zwiedzać na terenie Muzeum do końca lutego 2016 r.
Idea wykonywania szopek bożonarodzeniowych to piękna tradycja, a konkurs ogłoszony przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu służy jej popularyzacji. Własnoręczne konstruowanie szopki betlejemskiej będzie w naturalny sposób skłaniało do pogłębienia wiedzy na temat tradycji Bożego Narodzenia, jak również ukształtuje lub rozwinie umiejętności pozyskiwania i wykorzystywania surowców wtórnych. Wykonywanie szopki z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój wyobraźni twórczej, dostarczy wiele radości, a ukończone dzieła ujawnią zdolności młodych twórców.
Wprawdzie od czasu powstania pierwszej szopki upłynęło wiele czasu, jednak jest to zwyczaj tak piękny, że należy robić wszystko, by przetrwał i towarzyszył nam w corocznych obchodach Bożego Narodzenia.
Wszelkie szczegółowe informacje oraz Regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej wwwmwmskansen.pl.

Agnieszka Jezierska – Chalicka

image_pdfimage_print
Skip to content