Symulacja procesu sądowego w sierpeckim liceum

Uczniowie klasy I e Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie przygotowali symulację procesu sądowego. Do podjęcia takiego zadania zachęciła uczniów pani Zofia Froncek.

Licealiści rozpoznawali sprawę Martyny Kowalskiej, oskarżonej o zabójstwo swojej siostry. Jest to czyn, który określa artykuł 148 paragraf 1 Kodeksu Karnego. Świadkowie zeznawali pod przyrzeczeniem, sędzia pouczała ich o obowiązku mówienia prawdy, bowiem składanie fałszywych zeznań jest karalne jako przestępstwo z artykułu 233 paragraf 1 Kodeksu Karnego. Wszystko, co zostało wypowiedziane na sali rozpraw zapisywała protokolantka, która również na prośbę sędzi wzywała kolejnych świadków. Wraz z panią prokurator i obrońcą sędzia przesłuchiwała świadków, chcąc ustalić kto dopuścił się zabójstwa. W przewodzie sądowym ustalono, że to nie oskarżona, lecz Agata Jabłońska popełniła przestępstwo. Dowodem obciążającym Agatę Jabłońską był materiał dowodowy w postaci nagrania, w którym groziła ona zamordowanej, iż ją zabije. Ostatecznie uniewinniono Martynę Kowalską.Świadkowie, oskarżona oraz protokolantka byli ubrani stosownie do zaistniałej sytuacji. Sędzia założył togę sędziowską z charakterystyczną fioletową koloratką. Sędzia miała młotek, który służył jej do uciszania zebranych na sali osób. Prokurator był ubrany podobnie do sędziego, ale posiadał koloratkę w kolorze czerwonym, zaś obrońca w zielonym.

W symulacji procesu sądowego udział wzięli:
– Sędziowie zagrani przez: Weronikę Goleniewską, Zuzannę Zielińską, Monikę Kulińską
– Prokurator Anna Białkowska, w którą wcieliła się Sandra Gąsiorowska
– Obrońca Magdalena Kozłowska grana przez Darię Biernacką
– Oskarżona Martyna Kowalska, czyli Patrycja Manelska

– Świadkowie: Karolina Kłobukowska, Magdalena Karwowska, Anna Mazurowska (zagrała matkę oskarżonej Anetę Kowalską), Justyna Czyżyk (wcieliła się w Agatę Jabłońską)
– Strażnik grany przez Łukasza Budzicha
– Protokolantka, czyli Paulina Ostrowska.
Przeprowadzona symulacja nie tylko wiele nauczyła, ale była również okazją do doskonałej zabawy.

LO Sierpc