Sukces Roberta Nowickiego w III Ogólnopolskim Konkursie Astronomicznym „Astrolabium”

Robert Nowicki z kl. II b Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego zajął VIII miejsce w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium” w kategorii Liceum.

Przedsięwzięcie jest organizowane przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Fundację Akademii Astronomii w Krakowie. Patronat obejmuje Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W OKA mogą wziąć udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Etap pierwszy polega na wykonaniu doświadczeń, etap drugi to test jednokrotnego wyboru. Bazą przy opracowywaniu zadań są najnowsze odkrycia naukowe – polskie i międzynarodowe. Młodzież pracuje na realnych i aktualnych danych, a także używa w pracy takich samych metod (w uproszczonej wersji), co naukowcy.

Poprzez rozwiązywanie prawdziwych problemów naukowych zawartych w doświadczeniach, uczniowie mają możliwość przełożenia teoretycznej, nabytej w szkole wiedzy, na praktykę. Gimnazjaliści i licealiści wykonując doświadczenia uczą się jak poprawnie przeprowadzać badania, opracowywać wyniki, natomiast uczniowie młodszych klas przekonują się, że nauki ścisłe nie są wcale takie trudne.

LO w Sierpcu