Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

„Skansenu sposób na zimową nudę”

„Skansenu sposób na zimową nudę”

Wreszcie nadszedł ten oczekiwany od kilku miesięcy czas. Właśnie rozpoczynają się ferie zimowe. Choć dzieci i młodzież z Mazowsza pozostaną w szkolnych ławach jeszcze do 10 lutego, to Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już teraz zaprasza do udziału w programie edukacyjnym „Ferie w skansenie”. Został on skonstruowany w taki sposób, by każdy mógł dopasować plan swojego pobytu do indywidualnych preferencji.

Tegoroczna zima nas nie rozpieszcza. Brak śniegu, wiosenne raczej temperatury i siąpiący deszcz nie nastrajają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na przekór temu sierpeckie muzeum zaprasza na cykl spotkań z tradycją, sztuką i obrzędowością ludową. Ferie są idealną okazją na wyprawę, nie byle jaką – bo podróż w czasie i nie byle gdzie – bo na wieś mazowiecką z końca XIX wieku, w której dawne zwyczaje pozostają wciąż żywe. Przez cały okres zimowej przerwy od zajęć lekcyjnych – od 14 stycznia 23 lutego 2020, od wtorku do niedzieli w skansenie odbywać się będą zajęcia pozwalające poznać rękodzieło i zdobnictwo wiejskie. Każdego dnia uczestnicy zmierzą się z nowymi zadaniami. Wśród nich znajdą się warsztaty malowania na szkle, wykonywania zabawek choinkowych, kart świątecznych i wycinanek ludowych, a także tkactwa. Po zajęciach chętni będą mogli skorzystać z przejażdżek konnych po terenie muzealnej wsi, a gdy spadnie śnieg przejechać się w kuligu. Osobom zainteresowanym historią i życiem codziennym społeczności wiejskiej Muzeum proponuje też zwiedzanie z przewodnikiem wystawy bożonarodzeniowej przygotowanej we wnętrzach chałup chłopskich. Niepowtarzalne ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, świątecznie udekorowane pomieszczenia, ławy nakryte białym obrusem, na których królują potrawy wigilijne i świąteczne, stroje i akcesoria kolędnicze – to wszystko pozwoli zwiedzającym poczuć atmosferę Świąt sprzed 100 lat.

Program skierowany jest do osób indywidualnie odwiedzających Muzeum. Koszt pobytu uzależniona jest od tematyki i ilości wybranych atrakcji. Zbiórka przed kasą od ulicy Narutowicza. Warsztaty odbywać się będą w salach dydaktycznych. Może w nich uczestniczyć dowolna liczba uczestników w wieku od 6 lat do 106 lat. Dzieci do lat 12 mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie po opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie ponosi odpłatności za udział w zajęciach, jeśli tylko pomaga dzieciom. Nie ma konieczności dokonywania wcześniejszej rezerwacji. Osoby chcące skorzystać z propozycji powinny tylko przybyć co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem zajęć. Więcej informacji i cennik znaleźć można na stronie mwmskansen.pl.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia skansenu podczas tegorocznych ferii. Dajcie się porwać magii zapomnianych obyczajów i poznajcie tajniki rękodzieła ludowego. Nie pożałujecie. Do zobaczenia w skansenie!

Jarosław Asztemborski

image_pdfimage_print
Skip to content