Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

„Skansen może zainspirować też ciebie”

„Skansen może zainspirować też ciebie”

Nadeszła jesień, pora roku operująca najszerszą chyba paletą barw. Na drzewach podziwiać możemy wszystkie odcienie żółci, oranżu, czerwieni i brązu, pola z zielonych przemieniają się w brunatne a na niebie błękit miesza się z szarością.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca dzieci i młodzież do wspólnego odkrywania wszystkich jesiennych kolorów podczas kolejnej edycji konkursu plastycznego „Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”.

Ile kolorów może mieć liść a ile jabłko? Gdzie się chowa gdy już spadnie na ziemię? Czy szaruga jest naprawdę szara? O czym szepczą drzewa na jesiennym wietrze? Na te i na wiele innych pytań chcemy wraz z młodymi artystami poszukać odpowiedzi w tegorocznym wydaniu konkursu. Gdy mijają letnie dni skansen wkłada zupełnie odmienną, wielobarwną i melancholijną szatę. Zaglądając do zagród i podziwiając stworzone tam ekspozycje nie sposób się nie zachwycić. Liściaste kobierce zaściełające podwórza oraz strzechy i kontrastujące z zaoranymi polami układają się w obraz, który na długo zapada w pamięć. To idealny temat dla twórców. Nie ma więc na co czekać. Przybory plastyczne w dłoń i do dzieła!

W rywalizacji mogą wziąć udział młodzi artyści w wieku od 10 do 16 lat z terenu Mazowsza, którzy chcą pochwalić się swoim talentem, przeżyć miłą przygodę i wygrać cenne nagrody. A jest o co walczyć. Na zwycięzców czeka bowiem wysokiej sprzęt fotograficzny, elektroniczny i turystyczno-sportowy. Aby je zdobyć na papierze formatu A3 należy wykonać do 2 prac plastycznych w jednej z czterech technik: rysunek kredką lub pastelami, malowanka farbami, kolaż, wyklejanka i przesłać ją na adres: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. Narutowicza 64, 09-200 Sierpc. Ich tematem powinna być ekspozycja skansenu wraz z otaczającą ją jesienną przyrodą. Pola, ogródki warzywne, sady, park dworski i las stanowią nieodłączną część wystaw skansenowskich. Celem rywalizacji jest uwrażliwienie na piękno krajobrazu dawnej wsi mazowieckiej i podkreślenie potrzeby jego ochrony. Na dzieła czekamy do 10 listopada 2016r. Już 18 listopada odbędzie się uroczystość, podczas której nastąpi ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzania Muzeum i poszukiwania inspiracji w tworzeniu prac konkursowych. Pełen regulamin konkursu znajduje się na stronie: www.mwmskansen.pl i na muzealnym profilu facebookowym. Wyróżnione dzieła zostaną wyeksponowane w jednej z sal wystawienniczych podczas wystawy pokonkursowej. Przeprowadzenie konkursu „Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji w kwocie netto 9600,00 zł.

Jesienny pejzaż wsi 2016

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

image_pdfimage_print
Skip to content