Seminarium „Marian Rejewski – pogromca Enigmy”

4 grudnia 2015 roku do Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego przybyli wyjątkowi goście: pułkownik Jerzy Lelwic – Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz dr Marcin Kowalewski – pracownik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wizyta związana była ze 110. rocznicą urodzin wybitnego bydgoskiego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego.

Seminarium wyjazdowe składało się z trzech części. Licealiści wysłuchali dwóch niezwykle ciekawych wykładów eksperckich na temat historii i dokonań Mariana Rejewskiego (złamanie kodu maszyny szyfrującej Enigma, znaczenie wydarzenia w zwycięstwie nad Niemcami). Ostatnim etapem spotkania były warsztaty z kryptologii prowadzone przez studentów z Koła Naukowego Dydaktyki Informatyki i Matematyki OMEGA UKW w Bydgoszczy. Lena Kadow, Paulina Majewska i Marek Nichczyński pokazali uczniom podstawowe techniki szyfrowania oraz łamania kodów, a także zachęciły do samodzielnej pracy i sprawdzenia własnych umiejętności w tego typu zadaniach.
Seminarium wyjazdowe realizowane jest przez Instytut Matematyki UKW w Bydgoszczy w ramach projektu „Akademia Młodych Naukowców” przy współpracy z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
Przedsięwzięcie zorganizowali nauczyciele: pan Mariusz Barański i pan Jarosław Falkiewicz.

LO Sierpc