Projekt edukacyjny „Katyń… ocalić od zapomnienia” w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku.

27 września 2022 r. na terenie przyszkolnym w Gójsku odbyła się uroczystość sadzenia dębów pamięci. Ta szlachetna idea została zainicjowana w 2008 roku przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza. Jej celem jest utrwalanie pamięci o niemal 22 tysiącach ofiar okrutnej zbrodni – od miejsca jej ujawnienia nazwanej Zbrodnią Katyńską.

Jeńcy wojenni oraz tysiące cywilów, zostało uznanych za wrogów władzy sowieckiej i wiosną 1940 r. zamordowano ich strzałem w tył głowy. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku, uhonorowała dębami pamięci 10 kobiet – patriotek z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Wśród nich były działaczki społeczne i niepodległościowe, ale również nauczycielki np. Helena Lewczanowska czy Erna Arnold. Za swą niezłomną postawę, za miłość do Ojczyzny-gotowe były zapłacić cenę najwyższą – cenę życia.

Przy udziale Dyrektor Alicji Cześnik, Starosty Sierpeckiego Andrzeja Cześnika, Wójta gminy Szczutowo Andrzeja Twardowskiego, proboszcza parafii Gójsk ks. Grzegorza Żabika oraz przedstawicieli Towarzystwa Patriotycznego Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda” – uczniowie klasy VII, harcerze i zuchy posadzili aleję dębów pamięci.

Każde drzewo zostało oznaczone grawerowaną tabliczką z krótkim biogramem osoby, której jest poświęcone. Na zakończenie uroczystości w znanym tylko uczestnikom miejscu, została zakopana „kapsuła czasu”, a harcerze zapalili znicze i oddali hołd poległym.

Opiekunami projektu w Szkole Podstawowej w Gójsku są Lidia Rerych – Sugiera i ks. Michał Fordubiński.