„POWITANIE WIOSNY W SKANSENIE” – ZAPRASZAMY

Nadszedł czas, kiedy wszyscy – nieważne czy mali czy duzi – z utęsknieniem oczekujemy nadejścia wiosny. Coraz częściej z uwagą obserwujemy pogodę i przyrodę z nadzieją, że uda nam się dostrzec jej pierwsze oznaki.

Wiosna bowiem dzieciom kojarzy się z przylotem bocianów, kwitnieniem bazi i pojawieniem się przebiśniegów i krokusów. Dorośli z kolei dostrzegają, iż z każdym kolejnym dniem później zapada mrok, a gdzieś w oddali słychać śpiew tych ptaków, które nie tak dawno odleciały w cieplejsze rejony. Bezpośrednim sygnałem zwiastującym nadejście wiosny jest zbliżający się dzień kalendarzowej wiosny. Z tej okazji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca do udziału w imprezie „Powitanie wiosny w skansenie”. Już 22 marca 2016 r. tradycyjnie zatopimy kukłę Marzannę, będącą usposobieniem zimy. Z imprezą związany jest konkurs plastyczny na „Najciekawszą Marzannę”, do udziału w którym zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież – grupy przedszkolne, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych, a także wychowanków placówek edukacyjnych i kulturalnych. Zadanie nie jest trudne: wystarczy wykonać Marzannę , czyli kukłę symbolizującą zimę. Grupa zgłaszająca pracę do konkursu powinna liczyć co najmniej 3 osoby. Z pewnością bardzo szybko przekonacie się, że wspólne wykonywanie Marzanny to doskonała zabawa, a jednocześnie okazja do uruchomienia wyobraźni dającej upust oryginalnym pomysłom. Zgodnie z regulaminem konkursu prace powinny nawiązywać do zmiany pór roku – odejścia zimy i nadejścia wiosny oraz symbolizować nieszczęścia, choroby, czy też zmartwienia trapiące ludzi w okresie zimowym. Kukły można wykonać w oparciu o dowolną technikę – wszystkie pomysły są mile widziane. Należy jednak pamiętać, że poszczególne części pracy muszą być odpowiednio połączone tak, by uniknąć jej rozpadu. Przed przystąpieniem do pracy zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem konkursu, dostępnym na stronie www.mwmskasen.pl. Kukłę należy dostarczyć na teren skansenu w dniu imprezy „Powitanie wiosny w skansenie” – 22.03.2015 r., po wcześniejszym zgłoszeniu uczestnictwa. A prezentacja wszystkich zgłoszonych do konkursu Marzann odbędzie się podczas imprezy. Będzie to także czas obrad Komisji Konkursowej, której członkowie wybiorą spośród kukieł trzy najwierniej uosabiające odchodzącą zimę. Na wykonawców najciekawszych prac czekają nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.
Lecz „Powitanie wiosny w skansenie” to nie tylko konkurs i wspólnie zatopienie Marzanny. Na imprezę składają się także: zwiedzanie terenu ekspozycji z przewodnikiem, przejazd wozem i prezentacja multimedialna o tematyce wiosennej. Zwieńczeniem atrakcji będzie wiosenne ognisko, przy którym uczestnicy upieką przyniesione kiełbaski.
Koszt uczestnictwa w imprezie wynosi 11zł od osoby, a warunkiem udziału jest grupowe wykonanie kukły Marzanny.
Zapraszamy do wspólnego powitania wiosny i uczestnictwa we wspaniałej zabawie!

Agnieszka Jezierska – Chalicka