Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

„Plon niesiem, plon…”, czyli Dożynki Województwa Mazowieckiego w skansenie

„Plon niesiem, plon…”, czyli Dożynki Województwa Mazowieckiego w skansenie

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i władze powiatu Sierpeckiego zapraszają 16 września na Dożynki Wojewódzkie.

Mazowieckie święto plonów od wielu lat jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych w regionie. W programie wydarzenia znalazła się uroczysta msza polowa, przemarsz z wieńcami dożynkowymi, pokazy i warsztaty przybliżające ludową obrzędowość mazowieckiej wsi, a także koncerty zespołów ludowych i gwiazd polskiej sceny. Tego dnia wstęp do sierpeckiego muzeum będzie całkowicie bezpłatny. Gospodarzem obchodów będzie Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Gdy ostatnie wozy ze snopami zboża opuszczały pola dla mieszkańców dawnej wsi rozpoczynał się czas chwilowego odpoczynku po wyczerpującej pracy przy żniwach. Hucznie świętowano i dziękowano Bogu za pomyślne zbiory. Spichlerze pełne ziarna i pękate worki w stodołach pozwalały mieć nadzieję na przetrwanie nadchodzących chłodów. Kultura tradycyjna stworzyła wiele obrzędów i zwyczajów dożynkowych. Stanowiły one nie tylko formę podziękowania, ale także zabezpieczenia przed niesprzyjającym losem i gwarancję obfitych plonów w kolejnym roku. Tegoroczna edycja „Dożynek Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego” będzie miała szczególny wymiar. Odbędzie się w miejscu, w którym pamięć i dawne obyczaje wsi pozostają wciąż żywe.

Wydarzenie rozpocznie uroczysty przemarsz korowodu z wieńcami dożynkowymi i uroczysta msza polowa. Po niej nastąpi obrzęd dzielenia się chlebem przygotowany przez artystów Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej w Płocku. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa sierpeckie muzeum przygotowało imprezę plenerową „Pożegnanie lata”. Wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do spotkania z kulturą i tradycją dawnej wsi. Na małej scenie ustawionej w pobliżu karczmy wystąpią zespoły folklorystyczne prezentujące widowiska obrzędowe, taniec i zwyczaje mazowieckie. Zwiedzający obejrzą wystawy „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowaną w 2 dworach ziemiańskich oraz 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX w. i ekspozycję prezentującą maszyny oraz narzędzia rolnicze ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wystawy uzupełnią prezentacje prac i zwyczajów związanych z okresem jesiennym z wykorzystaniem dawnych sprzętów i sprzętów gospodarskich. Osoby uczestniczące w imprezie będą miały okazję zobaczyć m.in. pokazy papieroplastyki, kiszenia kapusty w beczkach, ubijania masła, pęczkowania ziół i tworzenia ozdoby nazywanej kozą. Odwiedzą wiejskiego kowala, plecionkarza, szewca i przyjrzą się procesowi tłoczenia oleju na gorąco. Spotkają znanego sierpeckiego rzeźbiarza, Edmunda Szpanowskiego, który poprowadzi pokaz snycerstwa. W jednej z zagród powstanie wieniec dożynkowy. Zgodnie z tradycją wkładano do niego ostatnie kłosy zebrane z pól podczas żniw, a następnie ozdabiano kwiatami. Najmłodsi usiądą z garncarzem do koła garncarskiego, by wykonać własne naczynia. W izbie szkolnej stworzą jedyne w swoim rodzaju ozdoby ze słomy. Pobawią replikami zabawek z początku XX wieku i wezmą udział w warsztatach „Jak to ze zbożem było?”, podczas których dowiedzą się jak wygląda droga ziarenka zboża od kłosu do bochenka chleba. Nie zabraknie też kiermaszu produktów regionalnych, rękodzieła ludowego i swojskiego jadła.

„Dożynkami…” Mazowsze pożegna lato i zamknie sezon turystyczny 2018. Kulminacją uroczystości będzie koncert finałowy, który rozpocznie się o godzinie 20.00. Na muzealnej scenie wystąpią gwiazdy polskiej muzyki popularnej – Sławomir i zespół Enej. Wykonają oni swoje największe przeboje. Dobra zabawa gwarantowana. Pełen program „Dożynek Województwa Mazowieckiego” dostępny jest na stronie mwmskansen.pl

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

image_pdfimage_print
Skip to content