Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

Opowieść o Wielkiej Polce

Opowieść o Wielkiej Polce

Generał Elżbieta Zawacka (1909-2009) ps. „Zo” nawet w warunkach konspiracji II wojny światowej była postacią legendarną. Od 1941 roku jeździła między Warszawą a Berlinem jako kurier.

W 1942 wysłana została do Londynu, aby usprawnić łączność między rządem polskim a AK. Powróciła do Polski w 1943 roku, skacząc na spadochronie. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, a po wojnie była więziona przez komunistów m.in. w Grudziądzu. W latach 1955-1956 pracowała w Liceum Ogólnokształcącym w Sierpcu jako nauczyciel matematyki. Po uzyskaniu tytułu doktora pracowała na kilku uczelniach w Polsce. Współtworzyła Archiwum Armii Krajowej na Pomorzu, bo jak sama mówiła: „od pracy społecznej nie ma urlopu”.

Barwną historię życia „Zo” zaprezentowała uczniom klas: I a, II a i III a doktor Katarzyna Mienczykowska, autorka pierwszej biografii Elżbiety Zawackiej. Warto wspomnieć, iż praca uzyskała tytuł najlepszej książki historycznej w roku 2015. Na zakończenie prelekcji odbył się konkurs. Dwóch uczniów – po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi – otrzymało jako nagrodę wspomnianą wyżej biografię.

Organizatorami spotkania byli panowie: Grzegorz Radomski i Klaudiusz Kaczyński.

LO Sierpc

image_pdfimage_print
Skip to content