Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

OBÓZ REHABILITACYJNO – USPRAWNIAJĄCY W CIECHOCINKU

OBÓZ REHABILITACYJNO – USPRAWNIAJĄCY W CIECHOCINKU

Od 8 do 19 czerwca 2015 roku osoby niepełnosprawne, mające problem z poruszaniem się i jeżdżące na wózkach, ze Stowarzyszenia „Szansa na Życie” wraz z Powiatowym Pełnomocnikiem d/s Osób Niepełnosprawnych Panem Wojciechem Rychterem, rodzicami i wolontariuszami – uczniami Zespołu Szkół Nr 1 w Sierpcu [uczennice klasy II LOM: Adrianna Grąbczewska, Kinga Jędrzejewska, Marlena Kruzińska, Izabela Gierłowska oraz absolwent Michał Kotański] przebywały na Obozie Rehabilitacyjno–Usprawniającym w Ciechocinku.

Organizator Obozu – Centrum Niezależnego Życia „ Sajgon” w Ciechocinku przygotował dla nich zajęcia związane z rehabilitacją i usprawnieniem w życiu codziennym.
Każdy dzień przed śniadaniem rozpoczynał się grupową gimnastyką. Po posiłku był wyjazd na rehabilitację konną, z której korzystały osoby zgodnie z zaleceniem lekarza. Obiad i dalsza rehabilitacja w basenie solankowym w celu poprawienia kondycji ruchowej oraz indywidualna rehabilitacja. Zaś po kolacji wyruszali na spacery podczas, których mieli możliwość podziwiać piękne kompozycje kwiatowe, podświetlane fontanny, zegar kwiatowy oraz tężnie.
Dnia 12 czerwca, żeby nie było monotonii pobytu, wyjechali do Płocka na XIV Krajowy Integracyjny Festyn Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Nadzieja 2015”. Brali udział w wielu grach, konkursach, tańcach przy smacznym cateringu z grilla, świeżych owocach i słodkich wypiekach. Słoneczna pogoda i radosny uśmiech towarzyszył im przez cały czas.
Następnego dnia po kolacji, tak jak inni pensjonariusze sanatoriów ciechocińskich, udali się do Teatru Letniego na XX Jubileuszową Prezentację Artystyczną „SZTUKA BEZ BARIER” pod patronatem Burmistrza Ciechocinka. Wykonawcami byli artyści i piosenkarze niepełnosprawni. Wystąpiły zespoły: „SKOŁOWANI”, „PARTYZANT” „TRZY KORONY” ,”HOKUS”. Koncert „PORT PIOSENKI I POEZJI” zapewnił wszystkim miłą rozrywkę do późnych godzin nocnych.
Wolontariusze z wielkim zaangażowaniem pomagali osobom niepełnosprawnym m.in. w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych, w hipoterapii czyli rehabilitacji jazdą konną. Brali udział w szkoleniu udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym i otrzymali certyfikaty.
Organizator Pan Wojciech Rychter przygotował dla nich niespodziankę – zmagania sprawnościowe w Parku Linowym przy tężniach. Wolontariusze wykazali się dużą odwagą w pokonywaniu trasy o różnej wysokości i o różnym stopniu trudności.
Na zakończenie pobytu w „Sajgonie” uczestnicy obozu wesoło i radośnie bawili się przy dźwiękach muzyki. Rano z wielkim żalem wyjechali do swoich domów. Na pewno chętnie wrócą za rok.

autor: Iwona Wiśniewska
image_pdfimage_print
Skip to content