Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

Noc Muzeów

Noc Muzeów

„Noc Muzeów” to impreza zainaugurowana w 1997 roku w Berlinie. Od samego początku istnienia zyskała szerokie grono zwolenników, co sprawiło, że rozprzestrzeniła się także na terytoria innych miasta Europy.

W Polsce aktualnie organizuje ją kilkadziesiąt miast i kilka tysięcy instytucji muzealnych.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu włącza się w obchody Nocy Muzeów i w sobotę – 16 maja 2015 roku proponuje wstęp za symboliczną złotówkę do sierpeckiego skansenu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, zaś do ratusza – wstęp bezpłatny.
Skansen, ratusz i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu otworzą swe podwoje dla osób pragnących zobaczyć muzeum od zupełnie innej strony i w sposób niekonwencjonalny.
Obiekty na terenie skansenu będą otwarte, co pozwoli na zapoznanie się z wyposażeniem wnętrz mieszkalnych mazowieckich wsi. Wystawa „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przybliży dawne obowiązki gospodarzy oraz zwyczajowe czynności, jakim poświęcali czas. W galerii rzeźby zwiedzający ujrzą kolekcję eksponatów zaklętych w drewnie, w powozowni – liczne pojazdy z kręgu transportu dworskiego, a wchodząc do dworu przeniosą się w świat eleganckich mebli, stylowych nakryć i wytwornych bibelotów.
Natomiast ratusz zachęca w tym dniu do zwiedzania wystawy pt. „Sierpc i ziemia sierpecka na przestrzeni wieków”, ukazującej dzieje osadnictwa na ziemi sierpeckiej – od najstarszych śladów po współczesność miasta, z uwzględnieniem zagadnień gospodarki i urbanistyki, z wyraźnym zaznaczeniem elementów życia codziennego.W ramach wystawy będzie można zapoznać się z widokami miasta na przestrzeni dziesięcioleci, zobaczyć przedmioty codziennego użytku, wyposażenie domów, numizmaty, militaria, przykładowe obozowisko paleolityczne, wyposażenie biura czy szkolnej ławki z połowy XX w.

W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu będzie można zwiedzić wystawy: „Gabinet lekarza z małego miasteczka”, „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”, „Mołdawia – kraj znany i nieznany” oraz wnętrza mieszkalne z XIX wieku; sypialnię i salonik.
Zachęcamy do odwiedzenia skansenu, ratusza i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu podczas Europejskiej Nocy Muzeów – 16 maja 2015 r.

Godziny otwarcia obiektów:
Skansen, Ratusz, Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu: godz. 10.00 – 21.00
Ceny biletów wstępu:
Skansen: 1zł
Ratusz: wstęp bezpłatny
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu: 1 zł

Agnieszka Jezierska – Chalicka

image_pdfimage_print
Skip to content