Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

NOC MUZEÓW ORAZ III DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

NOC MUZEÓW ORAZ III DNI OTWARTE FUNDUSZY EUROPEJSKICH W MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

14 maja br. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza  do udziału w kolejnej edycji nocnego święta kultury, sztuki i nauki.

Europejska  Noc Muzeów to propozycja dla wszystkich, którzy pragną odwiedzić muzea przy niewielkim nakładzie finansowym lub tych, którzy na co dzień nie mają na to czasu. Z okazji nadchodzącej Europejskiej Nocy Muzeów za  symboliczną złotówkę, w godz.: 10.00 – 21.00, będzie można zwiedzać wystawy prezentowane w skansenie, ratuszu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oraz korzystać z licznych atrakcji towarzyszących.

Wizyta w skansenie będzie także niepowtarzalną okazją do bliższego poznania nowoczesnego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego Hotel Skansen Conference&SPA w ramach odbywających się w tym dniu III Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Projekt Budowy centrum kulturalno-rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zrealizowany został w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Obiekt oddano do użytku w październiku ubiegłego roku. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wydarzenie cykliczne służące udostępnianiu publiczności zrealizowanych z funduszy unijnych przedsięwzięć i projektów. W ramach  tegorocznych Dni Otwartych Hotel Skansen Conference&SPA przygotował liczne atrakcje. Restauracja A´la carte oraz Restauracja regionalna zaoferowały 20% zniżki na wszystkie serwowane dania. Wspomniany rabat 20 % obejmie również grę w kręgle oraz korzystanie ze strefy basenów i SPA. Ale to nie wszystko! Hotel proponuje 20% zniżki na nocleg w dniu 14/15 maja 2016 r. po dokonaniu wcześniejszej  rezerwacji. Muzyczny akcent Dni Otwartych, jakim będzie koncert  Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu, pozwoli ocenić publiczności walory estetyczne i techniczne nowej sali widowiskowo-koncertowej. Koncert zaplanowano na godz. 16.00, a po nim na publiczność czeka niespodzianka. Choć wstęp na koncert będzie wolny, to  liczba miejsc na widowni – ograniczona.

W skansenie w 10 zagrodach  chłopskich z końca XIX i początku XX w. oraz dworze ziemiańskim prezentowana będzie wystawa Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych. W poszczególnych izbach ukazane zostaną codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: suszenie ziół, wyrób i wypiek chleba, wyrób twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku. Ekspozycje stałe w galerii rzeźby i powozowni przybliżą twórczość ludową  rzeźbiarzy z okolic Sierpca a także dawne środki transportu i akcesoria podróżne. Podczas Nocy Muzeów wieś przełomu XIX i XX wieku tętnić będzie życiem jak za dawnych czasów. Będzie można między innymi ujrzeć wiejskich rzemieślników oddających się swym codziennym zajęciom: kowala, plecionkarza, szewca oraz krawcową. Na terenie jednej z zagród będzie można spróbować sił przy praniu i maglowaniu odzieży, w innej – podziwiać przędzenie na kołowrotku. W izbie szkolnej sprzed lat każdy będzie mógł zmierzyć się ze sztuką kaligrafii, a na podwórku przypomnieć sobie dawne gry i zabawy, takie jak toczenie obręczy czy chodzenie na szczudłach. Kwiaty z bibuły? Firanki z papieru? Wykonanie ich to nic trudnego! A udowodnią to pokazy papieroplastyki prowadzone na terenie zagród.

Tymczasem ratusz zaprasza do zwiedzania wystaw będących odzwierciedleniem interesującej i jakże barwnej kultury  Węgier: „Puszta węgierski bezkres. W jak Węgry, W jak Wino, Codziennie nowe odkrycia”. Ekspozycje są zaproszeniem do wkroczenia w świat bogactwa przyrody oraz wyjątkowego folkloru i bogatej historii Węgier.

Program Nocy Muzeów w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu także obfituje w liczne  atrakcje. Na pierwszy plan wysuwają się ekspozycje: „Gabinet lekarza z małego miasteczka” oraz „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach” oraz „Armenia na wyciągnięcie ręki” w fotografii ks. Stanisława Pindery. Na godzinę 16.00 zaplanowano pokaz kręcenia torfu w wykonaniu Żuromińskiej Grupy Historycznej oraz  Bieżuńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej. Godzinę później odbędzie się pokaz specjalny fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Kochankowie z lasu” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. O godzinie 18 zwiedzający będą mogli wysłuchać koncertu największych przebojów Tadeusza Nalepy w wykonaniu zespołu Silver Heads z Żuromina. A na godzinę 19.00 zaplanowano koncert Gwiazdy Wieczoru – Jana Pietrzaka. Dodatkową atrakcją Europejskiej Nocy Muzeów będzie degustacja regionalnych produktów ufundowanych przez firmę Cedrob S.A. oraz Gabinet  Weterynaryjny Henryk Grześkiewicz.

Zapraszamy do odwiedzenia skansenu, ratusza oraz MMM w Bieżuniu w dniu 14 maja 2016 r. w godz. 10.00 – 21.00 . Bilet wstępu w promocyjnej cenie 1 zł.

Atrakcje w skansenie:

  • Zwiedzanie wystaw prezentowanych w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX w. oraz galerii rzeźby i powozowni za symboliczną złotówkę
  • Prezentacje wiejskich zajęć gospodarskich w zagrodach
  • Pokazy ludowego rzemiosła i rękodzieła

 Atrakcje w Hotel Skansen Conference & SPA:

  • 20 % zniżki na:
  • wszystkie serwowane dania w Restauracji A’la Carte i Restauracji regionalnej
  • grę w kręgle
  • korzystanie ze strefy basenów i SPA
  • nocleg 14/15 maja po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji (Tel. 24 275 11 22)
  • godz. 16.00 – koncert MIEJSKIEJ MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ OSP SIERPC w Sali widowiskowo-koncertowej (wstęp wolny)

Agnieszka Jezierska – Chalicka

image_pdfimage_print
Skip to content