Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

Najpiękniejsze szopki nagrodzone”

Najpiękniejsze szopki nagrodzone”

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zakończyła się kolejna edycja konkursu plastycznego pt. „Szopka betlejemska”. W piątek, 7 grudnia miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom. Dla uczestników i ich opiekunów skansen przygotował też kilka niespodzianek.

Wykonywanie szopek betlejemskich należy do najpiękniejszych zwyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Ta niezwykłe dzieła w sposób naoczny pokazywały najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Betlejem przed 2000 lat. Przez wieki przybierały one różne formy, włączano do nich też postaci z życia codziennego, jak Żyd, cyganie, żołnierze czy mieszkańcy wsi. W okresie karnawału ich mniejsze, skrzynkowe formy towarzyszyły odwiedzającym chłopskie domostwa kolędnikom. Gospodarze przyjmowali ich u siebie z radością, wierząc, że w ten sposób zapraszają też szczęście i urodzaj. Konkurs plastyczny, do którego sierpeckie muzeum zaprosiło uczniów szkół podstawowych stanowił nawiązanie to tej tradycji. Uczestnicy rywalizacji mieli za zadanie zaprojektować i wykonać przestrzenną pracę ukazującą historię narodzin Jezusa. Do pracy mogli użyć rozmaitych materiałów, jedyne ograniczenie stanowiła tu ich pomysłowość. To właśnie inwencję twórczą, walory estetyczne i zgodność z regulaminem konkursu oceniała komisja konkursowa. Spośród 83 nadesłanych szopek (59 w kategorii 6–10 lat i 24 w kategorii 11–15 lat) jurorzy wyłonili 8, przyznając ich autorom miejsca od 1 do 3 i wyróżnienia. Zadanie mieli niełatwe, prace biorące udział w tegorocznej edycji konkursu wykonane zostały z dużą starannością i kreatywnością.

Kategoria 6–10 lat

I miejsce

Zofia Jagodzińska, I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu

II miejsce

Adam Budka, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Przeradzu Małym

III miejsce

Tomasz Maciejewski, Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu

Wyróżnienie

Aleksandra Rutkowska, Zespół Szkół w Lutocinie

Kategoria 11–15 lat

I miejsce

Julia Skierska, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie

II miejsce

Wiktor Rutkowski

III miejsce

Amelia Przybyszewska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu

Wyróżnienie

Alicja Klara Sulkowska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu RTV, turystycznego i sportowego. Po emocjach konkursowych przyszedł czas na relaks. Młodzi artyści i ich opiekunowie mieli okazję przejechać się wozem po terenie muzealnej ekspozycji oraz zwiedzić z przewodnikami ekspozycję skansenu. We wnętrzach chałup chłopskich poznawali zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe sprzed 100 lat.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum w Sierpcu, by zobaczyć wszystkie zgłoszone do rywalizacji szopki podczas wystawy pokonkursowej i poczuć magię Świąt ze wspomnień dzięki ekspozycji „Boże Narodzenie na Mazowszu”.

image_pdfimage_print
Skip to content