Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

MIKOŁAJKOWA OFERTA MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

MIKOŁAJKOWA OFERTA MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

Święty Mikołaj. W dawnej ikonografii przedstawiany jako dostojny biskup w kościelnych szatach, ze złotym pastorałem w dłoni.

Dziś – staruszek o rumianej twarzy, białej brodzie i wąsach, ubrany w czerwony płaszcz obszyty futrem i charakterystyczną czapkę…. Dokumenty historyczne dotyczące świętego Mikołaja oraz faktów z jego życia nie są obszerne, w przeciwieństwie do bogatej legendy osnutej wokół tej postaci. Ale jedno jest pewne – bez wątpienia wyróżniał się on ujmującą szlachetnością i szczodrością.
Współcześnie święty Mikołaj jest znany głownie jako dobrodziej dzieci i sprawca ich wielkiej radości. Począwszy od 6 grudnia aż do Bożego Narodzenia święty Mikołaj zaznacza swą obecność niemal wszędzie: spogląda na nas z witryn sklepowych, jest obecny w telewizji, a nawet spaceruje ulicami miast częstując ochoczo łakociami. W szkołach i przedszkolach odbywa się popularna uroczystość zwana Mikołajkami, której główny punkt stanowi wzajemne obdarowywanie się prezentami. 6 grudnia upominki i łakocie dzieci otrzymują także od swych rodziców i krewnych, dzięki czemu tradycja mikołajkowych podarunków jest wciąż żywa.
A przez cały grudzień poczciwego staruszka z białą brodą można spotkać na terenie skansenu, gdzie uatrakcyjnia swą obecnością pobyty grup zorganizowanych. Wystarczy dokonać rezerwacji pakietu o nazwie „Mikołajki w skansenie”, przyjechać i … dobrze się bawić! Oprócz spotkania z Mikołajem w ramach pakietu uczestnicy zwiedzą z przewodnikiem wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu” oraz ekspozycje stałe prezentowane w dworze, galerii rzeźby i powozowni. W sali multimedialnej odbędzie się projekcja prezentacji multimedialnej poświęconej tematyce bożonarodzeniowej. Kulig (lub – w przypadku braku śniegu – przejazd wozem) przybliży panoramę skansenu, a przy rozpalonym na polanie ognisku będzie można się rozgrzać i upiec przywiezione kiełbaski.
W tym roku po raz pierwszy muzeum wprowadza nowy wariant programu „Mikołajki w skansenie”, który stanowi połączenie uciech dla ducha z dobrodziejstwami dla ciała. W ramach trzeciego wariantu programu mikołajkowego zapraszamy nie tylko do zwiedzania skansenu, ale także do korzystania z atrakcji dostępnych w znajdującym się tu Hotelu SKANSEN Conference & Spa. Program obejmuje zwiedzanie ekspozycji, spotkanie z Mikołajem, a także: relaks w strefie basenowej i zabawę w strefie rozrywkowej, z których można korzystać w sumie dwie godziny. Dopełnieniem programu będzie obiad serwowany w sali restauracyjnej obiektu.

Szczegóły programu „Mikołajki w skansenie” :

wariant 1- koszt: 9 zł od osoby
• wstęp na teren skansenu
• zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem
• spotkanie z Mikołajem (zachęcamy do wcześniejszego przygotowania drobiazgów, które Mikołaj uroczyście wręczy uczestnikom spotkania).

wariant 2 – koszt: 16 zł od osoby
• wstęp na teren skansenu
• zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem
• projekcja prezentacji multimedialnej pt. „Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na Mazowszu”
• kulig ( w przypadku braku śniegu – przejazd wozem)
• pieczenie kiełbasek przy ognisku (kiełbaski można przynieść ze sobą) spotkanie z Mikołajem przy ognisk lub w sali oświatowej (zachęcamy do wcześniejszego przygotowania drobiazgów, które Mikołaj uroczyście wręczy uczestnikom spotkania).

wariant 3- koszt: 35 zł od osoby
• wstęp na teren skansenu
• zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem
• spotkanie z Mikołajem (zachęcamy do wcześniejszego przygotowania drobiazgów, które Mikołaj uroczyście wręczy uczestnikom spotkania).
• Obiad w Hotel SKANSEN Conference & Spa
• Zabawy w strefie basenowej I rozrywkowej Hotel SKANSEN Conference & Spa (120 min.)
PROGRAM „MIKOŁAJKI W SKANSENIE” jest realizowany w grudniu dla grup liczących od 10 do 50 osób.

Wizytę Mikołaja można także zarezerwować dzwoniąc pod nr tel. 24 275 28 83. Wówczas Święty odwiedzi dzieci podczas Wigilii w domu, przedszkolu lub szkole.

Hotel SKANSEN Conference & Spa na terenie skansenu przygotował wartą uwagi ofertę na Mikołajkowy weekend. W ramach mikołajkowego pakietu w dniach 4 – 6 grudnia 2015 r. hotelowi goście oprócz korzystania ze strefy basenowej i rozrywkowej, będą mieli do dyspozycji szereg innych atrakcji. Świąteczne karaoke, poranna gimnastyka dla najmłodszych, bufet słodkich niespodzianek, wspólny taniec i zabawa…. – to z pewnością będzie niezapomniany weekend! Jak na Mikołajki przystało nie może zabraknąć wizyty świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Dopełnieniem atrakcji będzie kulig lub przejazd wozem po terenie skansenu, zwiedzanie ekspozycji oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Trzydniowy weekend mikołajkowy spędzony w hotelu SKANSEN z pewnością przyniesie wiele miłych doznań i zapisze się miłym wspomnieniem.
Zapraszamy!

Agnieszka Jezierska – Chalicka

image_pdfimage_print
Skip to content