Kolorowe origami, czyli trening dla ręki i umysłu

13 lutego, czyli pierwszego dnia ferii zimowych, w naszej szkole odbyły się warsztaty składania modeli z papieru. Origami uchodzi za tradycyjną sztukę japońską, która jest sztuką ładu i harmonii, skupienia, równowagi, aktywną postawą prowadzącą w progi własnego poznania.

Zabawa w origami to nie tylko trening zdolności manualnych, myślenia abstrakcyjnego, ale przede wszystkim okazja do kreatywnego działania, rozwijania wrażliwości estetycznej i twórczej ekspresji młodzieży.

Uczestnicy warsztatów – uczniowie i absolwenci LO oraz gimnazjaliści z Borkowa Kościelnego i Sierpca – „wyczarowali” z kartek papieru wspaniałe przestrzenne figury. Były to proste, a także bardziej skomplikowane modele. Bez cięcia, klejenia i ozdabiania, dając szansę na ćwiczenie cierpliwości oraz dokładności, wszyscy atrakcyjnie spędzili wolny czas.

Idąc śladami wielkiego mistrza origami – Akira Yoshizawy – prekursora nowoczesnych technik składania papieru, poety, a także bajarza, kierujemy się jego przesłaniem: „Gdy skutecznie używamy własnych rąk, nasze serca najbardziej przepełnione są pokojem”.

Warsztaty zorganizowała pani Beata Zdrojewska.

LO Sierpc