Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

Dzień Godności

Dzień Godności

W dniu 05.05.2015roku, przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie spotkały się osoby niepełnosprawne ,rodzice i opiekunowie ,wśród nich „Stowarzyszenie Szansa na Życie” ,którą reprezentowały osoby niepełnosprawne z Powiatu Sierpeckiego.

Jest to Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony 3 grudnia 1992 roku ,przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwa problemów osób niepełnosprawnych ,czyli tych u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ważną tematyką obchodów są bariery architektoniczne, co nie zawsze można zauważyć. W tym dniu grupa rodziców, dzieci niepełnosprawnych i opiekunów nie kryjąc oburzenia przygotowała petycje, które chciała wręczyć prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, premier Ewie Kopacz i marszałkowi Sejmu Radosławowi Sikorskiemu .

Rodzicie dzieci z niepełnosprawnością domagają się dostępu do specjalistów ,zwiększenie rehabilitacji ,dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych ,oraz refundacji sprzętu medycznego.
Ten postulat już w ubiegłym roku został zaproponowany przez Stowarzyszenie „Szansa na Życie”. Następnie manifestacja przeszła ulicami Warszawy ,przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów ,a następnie przed Sejm. Przed sejmem przeczytano postulaty i wręczono dwojgu posłom ,którzy spotkali się z protestującymi. Posłowie postulaty przekażą w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Radosława Sikorskiego. Mamy nadzieję ,że godność osób niepełnosprawnych i poświęcenie rodziców ,za tak ciężką pracę w końcu zostanie dostrzeżona przez nasz Parlament.

Wojciech Rychter
Powiatowy Pełnomocnik
ds. Osób Niepełnosprawnych

image_pdfimage_print
Skip to content