Była niezwykłą kobietą. Prelekcje o Elżbiecie Zawackiej w sierpeckim liceum

17 lutego 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego odbyły się prelekcje przeprowadzone przez pracowników Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej – Muzeum Pomorskie Armii Krajowej oraz Wojskowej Służby Polek. Wspomniana instytucja społeczna powstała w 1990 roku.

Jej celem jest m. in. gromadzenie materiałów źródłowych dotyczących najnowszych dziejów Polski zwłaszcza z okresu drugiej wojny światowej; prowadzenie badań naukowych oraz działalność edukacyjna.
Prelekcja zaprezentowana w naszej szkole nosiła tytuł „Generał Elżbieta Zawacka ps. «Zo» (1909-2009)”. Jej atrakcyjna forma – pokaz multimedialny oraz film „Miałam szczęśliwe życie” – zaowocowała dużym zainteresowaniem licealistów oraz kilkunastoosobowej grupy ze Szkoły Podstawowej nr 2 noszącej imię Armii Krajowej. Prezentacja odbyła się w trzech salach, a rolę wykładowczyń przejęły pracownice Fundacji – panie: Katarzyna Minczykowska, Agnieszka Łuczywek, Anna Mikulska. Szczególnie wyeksponowano okres drugiej wojny światowej, w trakcie której Zawacka była emisariuszką i jedyną kobietą wśród „cichociemnych”. Po zakończeniu wojny była więziona przez komunistyczne władze. W latach 1955-1956 miał miejsce sierpecki epizod w jej życiu. Pracowała wówczas w Liceum Korespondencyjnym. W trakcie wykładu zaprezentowano wspomnienia dwóch nauczycielek naszej szkoły – pani Antoniny Girszewskiej i pani Alicji Lemier – Mroczyńskiej związane z tym okres życia Zawackiej. Na zakończenie prowadzące przygotowały dla uczestników niespodziankę. Uczniowie, którzy trafnie odpowiedzieli na zadane pytania otrzymali w nagrody – opracowanie „Cichociemna. Generał Elżbieta Zawacka «Zo»”, której autorką jest pani Katarzyna Minczykowska – jedna z prelegentek. Praca ta wydana w ubiegłym roku otrzymała pierwszą nagrodę dla najlepszej książki historycznej roku.

LO Sierpc