77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Na rozkaz Dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, powstanie w Warszawie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Zadaniem AK było wyzwolenie stolicy i utrzymanie jej przez kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej.”

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń. O zrywie zapoczątkowanym 1 sierpnia 1944 roku pamięta cała Polska. W godzinę „W” zatrzymali się także mieszkańcy Sierpca. Starosta Sierpecki Andrzej Cześnik, Przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Korpolińska złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 i Armii Krajowej znajdującym się przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sierpcu . Wszyscy uczestnicy uroczystości oddali hołd poległym bohaterom upamiętniając ich minutą ciszy. W Sierpcu zawyły syreny.

Starosta Sierpecki przedstawił wszystkim zgromadzonym historię wybuchu powstania.

Sierpczanie jak co roku spotykają się przed pomnikiem Armii Krajowej, aby oddać cześć wszystkim bohaterom Warszawy, Sierpca i Rzeczpospolitej. Chylimy dzisiaj czoła za wszystkich poległych, za dusze wszystkich tych, którzy zginęli. Dziękujemy Tym, którzy przeżyli, którzy są żywymi pomnikami, żywą historią. Cieszymy się, że jesteście z nami. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! – dodał Starosta.