73. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia obchodzimy 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Władze Powiatu Sierpeckiego oraz Miasta Sierpca reprezentowane przez Przewodniczącego Rady Powiatu Jana Rzeszotarskiego, Radnego Powiatu Pawła Pakiełę, Ewę Leszczyńską Z-ca Burmistrza oraz Jerzego Stachurskiego, Przewodniczącego Rady Miasta oddali hołd powstańcom,  złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem Ofiar Września i AK znajdującym się przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sierpcu. Wartę przed pomnikiem zaciągnęli harcerze oraz członkowie Sierpeckiej Grupy Eksploracji Historycznej SEGREH.

1 sierpnia 1944 roku połączone siły polskiego państwa podziemnego podjęły decyzję o zorganizowaniu wspólnego wyzwolenia się spod okupacji niemieckiej. Powstanie trwało 63 dni, aż do 3 października 1944 r. W trakcie walk straty po stronie wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło lub zaginęło również od około 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Również straty materialne były ogromne, w wyniku ostrzału artyleryjskiego, nalotów i wyburzania przez oddziały niemieckie zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

Edward Chudzyński we wierszu „Sierpień” napisał:

Sierpień dziś w mieście rozgorzał,
Na piętrach, dachach, w piwnicach,
Promienny i krwawy jak zorza,
Radością pogonił w ulicach. (…)
Warszawa rzuciła swe dzieci
Po jutra wolnego nadzieję