Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

Od kilku dni nad powiatem sierpeckim obserwuje się gwałtowne zmiany pogodowe. Po długim okresie upałów doskwierają nam obfite opady deszczu i gwałtowne burze. Wywołały one liczne podtopienia domostw i gospodarstw. Schodząca z pól woda nie mieści się w rowach i przepustach, wylewa się na jezdnie blokując przejazd.
Podtopienia dotknęły wiele miejscowości w powiecie. Silny wiatr łamie drzewa, uszkodził dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, powalone drzewa blokowały ruch na drogach, pozrywane zostały linie energetyczne. Wielu mieszkańców pozostało bez prądu.

„W okresie od 14.07 godz. 22.00 do teraz Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej usuwały skutki 130 zdarzeń spowodowanych zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Na terenie powiatu sierpeckiego strażacy brali udział głównie w usuwaniu wiatrołomów, doraźnym zabezpieczaniu zerwanych dachów, usuwaniu wody z zalanych posesji oraz zabezpieczeniu zerwanych linii elektro-energetycznych. W ostatnich 40 godzinach w działaniach brały udział 72 zastępy PSP i OSP z terenu powiatu sierpeckiego. Łącznie ponad 400 strażaków.
Według prognoz anomalie pogodowe na naszym terenie mogą występować do końca zbliżającego się weekendu, dlatego strażacy apelują o ostrożność i zabezpieczenie mienia przed nawałnicami.” – powiedział Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu st. bryg. Marcin Strześniewski.
„Zagrożeniem przechodzących burz są silne porywy wiatru oraz duża ilość wyładowań atmosferycznych. Apelujemy więc do wszystkich mieszkańców powiatu sierpeckiego o zachowanie rozwagi. W razie sytuacji zagrożenia życia lub innych okoliczności prosimy dzwonić pod numer alarmowy 112„– dodał Starosta Sierpecki Andrzej Cześnik.
image_pdfimage_print
Skip to content