15-lecie Centrum Kształcenia Praktycznego w Sierpcu

Centrum Kształcenia Praktycznego w Sierpcu obchodziło  15 lat działalności.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Sierpcu, Urzędu Miasta w Sierpcu, dyrektorzy szkół średnich powiatu sierpeckiego, placówek oświatowych powiatu sierpeckiego, firm współpracujących z CKP, nauczyciele emerytowani, czynni zawodowo oraz uczniowie. Na wstępie dyrektor Wojciech Kęsicki przywitał przybyłych gości, nakreślił rys historyczny placówki oraz przedstawił bieżącą działalność CKP. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, było mnóstwo podziękowań oraz deklaracji dalszej owocnej współpracy. Prowadzeniem, oprawą muzyczną oraz przedstawieniem skeczu pt. ,,Ucz się Jasiu” zajęli się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 pod kierunkiem siostry Justyny. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na skromny poczęstunek.

W oparciu o założenia reformy systemu oświaty na bazie istniejących warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Nr 1 w Sierpcu, na wniosek Rady Pedagogicznej warsztatów szkolnych, Uchwałą Nr 115/XXIII/2000 r. Rady Powiatu Sierpeckiego z dnia 25 listopada 2000 r.z dniem 1 stycznia 2001r. powołano do życia Centrum Kształcenia Praktycznego.
Celem działalności Centrum jest realizowanie zadań z zakresu przygotowania zawodowego młodzieży i dorosłych, wynikających z programów nauczania dla danego zawodu, a także innych zadań zleconych przez szkoły i organ prowadzący oraz inne jednostki i podmioty gospodarcze.

System kształcenia w CKP Sierpc, został ukierunkowany na ukształtowanie takich umiejętności, które pozwolą uruchomić mechanizmy aktywności zawodowej, oraz gwarantują podjęcie pracy na wielu stanowiskach o podobnej technologii wytwarzania w warunkach ciągłej zmienności zadań i stałego wzrostu wymagań stawianych pracownikom. Uzyskanie wyżej wymienionych efektów było i jest możliwe dzięki konsekwentnemu i systematycznemu doposażeniu placówki w pomoce techno dydaktyczne które dały możliwość stworzenia pracowni dydaktycznych dostosowanych do standardów oraz wymagań dzisiejszej nowoczesnej szkoły zawodowej..

Na przestrzeni ostatnich lat zmodernizowano 13 pracowni, które spełniają standardy nowej podstawy programowej.

1. Pracownia diagnostyki i przeglądów technicznych pojazdów
  2. Pracownia diagnozowania i naprawy podzespołów samochodowych oraz elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych
  3. Pracownia obróbki mechanicznej
  4. Pracownia montażu i spawalnictwa w metodach podstawowych i ponadpodstawowych

– MMA – 111 – elektroda otulona

– MAG – 135 – spawanie w osłonie CO2 (dwutlenek węgla)

– MIG – 131 – spawanie aluminium w osłonie Ar (argon)

– TIG – 141 – spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie Ar (argon)

– 311 – spawanie acetylenowo-tlenowe (gazy techniczne)

5. Pracownia wykonywania urządzeń elektronicznych

6. Pracownia gastronomiczna dla zawodu „kucharz”

7. Pracownia obrabiarek i technik CNC w systemie CAD/CAM

8. Pracownie dla zawodu sprzedawca (hurt i detal)

9. Pracownia obróbki i wyrobów z drzewa

10. Pracownia wykonywania robót zbrojarskich i betoniarskich

11. Pracownia montażu oraz obsługi maszyn i urządzeń

12. Pracownia wyrobów drewnopodobnych, z płyt wielowarstwowych oraz materiałów sztucznych

13. Pracownia montażu i napraw.

Jako ośrodek szkolenia kierowców realizujemy programową naukę jazdy w zakresie kategorii „B” , „T”, oraz maszyn rolniczych.

W Centrum kształci się 257 uczniów w 10 zawodach, o kierunkach mechanicznym, budowlanym, elektronicznym i gastronomicznym.

CKP w Sierpcu