Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

Zapowiedź programu „Andrzejki w skansenie „Wieczory magii i wróżb w skansenie”

Zapowiedź programu „Andrzejki w skansenie „Wieczory magii i wróżb w skansenie”

Wraz z nadejściem jesieni wieczory stawały się coraz dłuższe. Mieszkańcy dawnej wsi spędzali je na darciu pierza, łuskaniu fasoli, przędzeniu wełny, młócce i snuciu długich opowieści, których głównym motywem były dalekie miejsca i niezwykłe zdarzenia.

Szczególnymi momentami w obyczajowości jesiennej były wigilie dni świętych Katarzyny i Andrzeja, gdy bariera między tym a tamtym światem stawała się cieńsza, dając możliwość usłyszenia głosów z zaświatów. To właśnie wtedy młodzież wiejska spotykała się, by poznawać przyszłość, szczególnie tę dotyczącą małżeństwa.

Nawiązaniem do tych tradycji są programy edukacyjne „Andrzejki w skansenie” i „Andrzejki w ratuszu” organizowane przez cały listopad w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i ulokowanym w centrum miasta Ratuszu. Zajęcia skierowane są do osób w każdym wieku. Mają charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbywają się w salach dydaktycznych udekorowanych w taki sposób, by jak najlepiej oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić uczestników w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości. Podczas lekcji poznają najważniejsze wierzenia i przesądy związane z wróżbami na dawnej wsi. Próbują też samodzielnie spojrzeć w przyszłość. W tym celu leją wosk przez dziurkę od klucza, wróżą z nasion grochu, przepołowionego jabłka, a także przestawianych butów. Później przychodzi czas na zagłębienie się w niezwykły świat zwyczajów, obrzędów i babcinych opowieści skryty we wnętrzach wiejskich izb. Uczestnicy programu „Andrzejki w skansenie” zwiedzają ekspozycję muzealną w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz we wnętrzach 10 chałup chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, natomiast w ratuszu czeka na nich wystawa czasowa „Wszystkie barwy muzyki…”. Ekspozycja stanowi próbę ukazania roli muzyki w sztuce i kulturze, zarysu jej historii nowożytnej oraz jej związków z innymi dziedzinami działalności twórczej – motywów muzycznych obecnych w dziełach sztuki (gobeliny, malarstwo, grafika, wizerunki kompozytorów), poprzez kompleksową prezentację zapisów nutowych, reklamy utworów muzycznych, kolekcję instrumentów z różnych stron świata, po rekonstrukcję dawnego wnętrza salonu muzycznego.

Już teraz warto dokonać rezerwacji udziału w andrzejkowych programach edukacyjnych, by przekonać się, że jesień wcale nie musi być szara i smutna. Więcej informacji na temat oferty znaleźć można na stronie mwmskansen.pl w zakładce „Muzealna szkoła”.

Jarosław Asztemborski

image_pdfimage_print
Skip to content