Warsztaty z kulturoznawstwa w ramach projektu LOWE

W dniach 14 – 15 grudnia 2017 r. w ramach projektu „Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji na rzecz aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych” w Liceum Ogólnokształcącym  im. mjra Henryka Sucharskiego przeprowadzone zostały warsztaty z kulturoznawstwa pod hasłem „Z kulturą za pan brat”.

Pierwszego dnia uczestnicy rozmawiali o kulturze z antropologicznego punktu widzenia: analizowali kategorie czasu, przestrzeni i ciała w kulturze. Poza tym odszukiwali znaki kultury wysokiej w otaczającej nas codzienności, poznali pojęcie homogenizacji kultury. Spotkanie upłynęło w bardzo przyjaznej, miłej atmosferze.

Natomiast drugiego dnia warsztaty poświęcone były kulturze w ujęciu artystycznym. W pierwszej części uczestnicy poznali przykłady kultury duchowej i materialnej, pojęcia piękna, sztuki i artysty. Analizowali różne zaskakujące realizacje piękna w sztuce. Otrzymali adresy najbardziej znanych muzeów, aby wirtualnie móc je zwiedzać.

Druga część warsztatów dotyczyła teatru i zagadnień z nim związanych. Uczestnicy obejrzeli prezentację o powstaniu, historii i najważniejszych elementach sztuki dramatycznej. Na koniec wywiązała się dyskusja na temat zainteresowań różnymi formami współczesnej sztuki teatralnej. W ramach projektu LOWE uczestnicy warsztatów wraz z trenerami pojadą do muzeum i na wybrany spektakl teatralny.

Zajęcia z kulturoznawstwa przeprowadziły: p. Joanna Kloc i p. Marlena Peplinska.

LO Sierpc