Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

VII Powiatowo-Gminne Dożynki w Zawidzu

VII Powiatowo-Gminne Dożynki w Zawidzu

W niedzielę 4 września br. w Zawidzu odbyły się VII Dożynki Powiatowo-Gminne.

Rolnicy ze wszystkich gmin świętowali dziękując za tegoroczne plony. Zaszczytną funkcję Starosty i Starościny tegorocznych Dożynek przyjęli na siebie Pani Agnieszka Paciuszkiewicz oraz Pan Michał Miśliński.

Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu barwnego korowodu dożynkowego, który prowadziła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawidza. Uczestnicy Dożynek ruszyli sprzed Urzędu Gminy Zawidz do Kościoła pw. św. Marcina, gdzie została odprawiona msza święta dziękczynna w intencji rolników. Mszę koncelebrowali księdz dziekan Sławomir Zalewski oraz księdz Józef Łozecki.

Po nabożeństwie wszyscy zebrani uczestniczyli w obrzędzie przekazania chleba Panu Staroście Sierpeckiemu Janowi Laskowskiemu oraz Wójtowi Gminy Zawidz Dariuszowi Franczakowi.  Starostowie Dożynek wraz z Władzami Samorządu dokonali podziału chleba wśród zaproszonych gości, a piękne dziewczęta w tradycyjnych strojach ludowych dzieliły chleb wśród wszystkich uczestników Dożynek.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Jan Rzeszotarski oraz Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Anna Szpieg  przywitali gości, którzy spotkali się w Borkowie na wspólnym celebrowaniu VII Dożynek Powiatowo Gminnych: Pana Grzegorza Gańko – Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Panią Marlenę Mazurską – Kierownika Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Płocku, Pana Tomasza Kominka – Dyrektora Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku przedstawicieli instytucji samorządowych z terenu województwa mazowieckiego, przedstawicieli ościennych powiatów, Radnych Powiatowych oraz Radnych Gmin wraz z Przewodniczącymi, Wójtów sierpeckich gmin, przedstawicieli podmiotów gospodarczych, instytucji i zakładów pracy, przedstawicieli Kół i Organizacji Rolniczych, organizacji pozarządowych i społecznych, Dyrektorów Szkół i Szefów Instytucji Powiatu Sierpeckiego oraz przedstawicieli mediów wraz z osobami, które wsparły organizację dzisiejszej uroczystości, a przede wszystkim Rolników. Swoją obecnością zaszczycił nas również Waldemar Olejniczak – Poseł na Sejm RP.

Gospodarze VII Dożynek Powiatowo Gminnych Starosta Sierpecki Jan Laskowski oraz Wójt Gminy Zawidz Dariusz Franczak złożyli wyrazy szacunku i uznania dla efektów ciężkiej pracy, jaką jest praca Rolnika. Podkreślili, że Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku, w którym z szacunkiem i uznaniem myślimy o polskich Rolnikach, którym zawdzięczamy, że na naszych stołach nie brakuje najważniejszego symbolu Dożynek – chleba. W swoich przemówieniach nawiązywali do niezwykle trudnych w tym roku warunków pogodowych, które przysporzyły rolnikom mnóstwo trosk. Podkreślili, że praca rolnika jest trudna i wyjątkowa, pomimo ogromnego rozwoju techniki i gospodarki, człowiek współczesny nadal, bowiem pozostaje w dużej mierze zależny od zjawisk świata natury, na które nie potrafi wpływać. Wszyscy zgromadzeni zgodnie życzyli Rolnikom, aby darzyło się w polu i zagrodzie oraz dopisywało zdrowie i pogoda.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień dla naszych rodzimych Rolników czyli honorowego odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, które jest przyznawane w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaczenia otrzymali:

 1. Pan Robert Lewandowski– Rolnik z Gminy Gozdowo
 2. Pan Maciej Pyszyński – Rolnik z Gminy Mochowo
 3. Pan Tomasz Stachurski – Rolnik z Gminy Rościszewo
 4. Pan Wiesław Rzeszotarski – Rolnik z Gminy Rościszewo
 5. Pan Rafał Bogiel – Rolnik z Gminy Sierpc
 6. Pan Jarosław Jabłoński – Rolnik z Gminy Sierpc
 7. Pan Paweł Peszyński – Rolnik z Gminy Sierpc
 8. Pan Krzysztof Matuszewski – Rolnik z Gminy Sierpc
 9. Pan Janusz Majerski – Rolnik z Gminy Sierpc
 10. Pan Wojciech Kalinowski – Rolnik z Gminy Szczutowo
 11. Pan Cezary Krupiński – Rolnik z Gminy Zawidz,
 12. Pani Izabela Kluska – Rolniczka z Gminy Zawidz,
 13. Pan Artur Sochocki – Rolnik z Gminy Zawidz,
 14. Pan Mirosław Kalkowski – Rolnik z Gminy Zawidz

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną podczas I Dożynek Powiatowych, podczas tegorocznych również uhonorowano rolników z najbliższego otoczenia, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. W związku z tym już po raz piaty zostały wręczone wyróżnienia w Konkursie Rolnik Roku 2017 – Agricola Sierpcensis Terrae Filius. Wyróżnienia w konkursie przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Starosta Sierpecki Jan Laskowski. W to uroczyste sierpniowe popołudnie statuetki i nagrody otrzymało ośmiu wyróżnionych.

Oto wyróżnieni w konkursie:

– kategorii Rolnik Roku zostali:
Pan Robert Lewandowski – ROLNIK ROKU GMINY GOZDOWO

Pani Maria Anna Jakubkiewicz – ROLNIK ROKU GMINY MOCHOWO

Pan Sławomir Melibruda – ROLNIK ROKU GMINY ROŚCISZEWO

Pan Jacek Stępczyński  – ROLNIK ROKU GMINY SIERPC

Pan Janusz Maciejewski  – ROLNIK ROKU GMINY Szczutowo

Pan Grzegorz Józef Staniszewski  – ROLNIK ROKU GMINY ZAWIDZ

– kategorii Młody Rolnik został:

PAN MICHAŁ ASZTEMBORSKI – Rolnik Gminy Sierpc

Ostatnią kategorią w Konkursie Agricola 2017 jest Najlepszy Sołtys. Zwycięzcą w kategorii został: CEZARY PIOTR KRUPIŃSKI – Sołtys wsi Zawidz Mały gmina Zawidz

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie wyróżnień i nagród w konkursie Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy pt. „Ekologia w rolnictwie”. Najpiękniejszym wieńcem okazał się wieniec z Młotkowa gmina Zawidz. Drugie miejsce zajął wieniec z Dzięgielewa gmina Gozdowo, trzecie zaś zajął wieniec z Bledzewa gmina Sierpc. Przyznano również 4 wyróżnienia: KGW w Lelicach gm. Gozdowo, Sołectwo Osiek gm. Zawidz, KGW w Rękawczynie gm Gozdowo oraz Sołectwu Nowe Zgagowo gm. Zawidz.

Następnie Władze KRUS w osobie Pana Mariusza Turalskiego Kierownika KRUS w Sierpcu oraz Poseł na Sejm RP Waldemar Olejniczak i Starosta Sierpecki Jan Laskowski wręczyli wyróżnienia i nagrody w konkursie „Bezpiecznie na Wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”.

Lista laureatów etapu powiatowego:

Grupa wiekowa klasy 0 – III

1.MIEJSCE: Maja Lorenc – kl. II SP LELICE

2.MIEJSCE: Karolina Tomaszewska – kl. II SP MOCHOWO

3.MIEJSCE: Maja Lejman – kl. II SP SUDRAGI

Grupa wiekowa klasy IV – VI

1.MIEJSCE: Julia Czyżewska – kl. V SP LIGOWO

2.MIEJSCE: Cezary Rzadkiewicz – kl. V SP ŁUKOMIE

3.MIEJSCE: Kinga Okońska – kl. VI SP SUDRAGI

Przedostatnim punktem uroczystości dożynkowych było podsumowanie oraz wręczenie podziękowań i upominków 14 artystom z terenu powiatu sierpeckiego i płockiego, którzy brali udział w II Powiatowo-Gminnym Plenerze Malarskim. Plener miał na celu nie tylko popularyzację pięknego regionu i utrwalania go w twórczości plastycznej, ale miał być przede wszystkim próbą integracji i zainteresowania środowiska lokalnego pracą twórcza.

Kontynuacją części artystycznej był występ Orkiestry Dętej OPS Zawidz oraz koncerty zespołów SUNNY GIRLS, NUMBER ONE, KAMRACI, którzy rozbawili publiczność do późnych godzin wieczornych.

Szczególne podziękowania składamy sponsorom:

 1. Firma IDS SERVICE w Sierpcu
 2. Firma MEGA Sierpc
 3. Transport-Spedycja Lipińscy w Sierpcu.
 4. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu
 5. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Sierpcu EMPEGEK
 6. Firma Transport-Autoholowanie Zimnawoda Sierpc,
 7. Firma Wipasz/ oddział Zawidz
 8. Sierpecki Bank Spółdzielczy w Sierpcu

 

 

 

image_pdfimage_print
Skip to content