Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

V Powiatowo-Gminne Dożynki w Borkowie Kościelnym

V Powiatowo-Gminne Dożynki w Borkowie Kościelnym

W piękną słoneczną niedzielą w Borkowie Kościelnym odbyły się V Dożynki Powiatowo-Gminne.

Przy promieniach ciepłego sierpniowego słońca rolnicy ze wszystkich gmin świętowali dziękując za tegoroczne plony. Zaszczytną funkcję Starosty i Starościny tegorocznych Dożynek przyjęli na siebie Pani Małgorzata Malanowska oraz Pan Jarosław Cupała.

Przed rozpoczęciem uroczystości dożynkowych uczestnicy przywitali delegacje poszczególnych gmin Powiatu Sierpeckiego, które wkroczyły na plac przed Remizą Strażacką w Borkowie Kościelnym i na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Goleszyna pod batutą Pana Edwarda Wielgóckiego, w tradycyjnym korowodzie ruszyli na uroczystą Mszę Świętą.

Mszę Świętą koncelebrowali ksiądz dziekan Andrzej Więckowski.   Homilię wygłosił ksiądz Adam Zaborowski proboszcz parafii św. Apolonii w Borkowie, który  wielokrotnie podkreślił trud rolników oraz wyrazili wdzięczność za ich poświęcenie, którego efektem jest chleb na naszych stołach. Istotnym momentem było poświęcenie wieńców dożynkowych, które wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw i polnych kwiatów zachwycały bogactwem i różnorodnością mieniących się barw.

Po nabożeństwie uczestnicy Dożynek wspólnie uczestniczyli w obrzędzie przekazania chleba Panu Staroście Sierpeckiemu Janowi Laskowskiemu oraz Wójtowi Gminy Sierpc Panu Krzysztofowi Korpolińskiemu.  Starostowie Dożynek wraz z Władzami Samorządu dokonali podziału chleba wśród zaproszonych gości, a piękne dziewczęta w tradycyjnych strojach ludowych dzieliły chleb wśród wszystkich uczestników Dożynek.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu Jan Rzeszotarski oraz Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Kanigowski  przywitali gości, którzy spotkali się w Borkowie na wspólnym celebrowaniu V Dożynek Powiatowo Gminnych: Pana Radosława Lewandowskiego Kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku, Pana Grzegorza Gańko – Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przedstawicieli instytucji samorządowych z terenu województwa mazowieckiego, przedstawicieli ościennych powiatów, Radnych Powiatowych oraz Radnych Gmin wraz z Przewodniczącymi, Wójtów sierpeckich gmin, przedstawicieli podmiotów gospodarczych, instytucji i zakładów pracy, przedstawicieli Kół i Organizacji Rolniczych, organizacji pozarządowych i społecznych, Dyrektorów Szkół i Szefów Instytucji Powiatu Sierpeckiego oraz przedstawicieli mediów wraz z osobami, które wsparły organizację dzisiejszej uroczystości, a przede wszystkim Rolników. Swoją obecnością zaszczycił nas również Waldemar Pawlak – Poseł na Sejm RP.

Gospodarze V Dożynek Powiatowo Gminnych Starosta Sierpecki Jan Laskowski oraz Wójt Gminy Sierpc Krzysztof Korpoliński złożyli wyrazy szacunku i uznania dla efektów ciężkiej pracy, jaką jest praca Rolnika. Podkreślili, że Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku, w którym z szacunkiem i uznaniem myślimy o polskich Rolnikach, którym zawdzięczamy, że na naszych stołach nie brakuje najważniejszego symbolu Dożynek – chleba. W swoich przemówieniach nawiązywali do niezwykle trudnych w tym roku warunków pogodowych, które przysporzyły rolnikom mnóstwo trosk. Podkreślili, że praca rolnika jest trudna i wyjątkowa, pomimo ogromnego rozwoju techniki i gospodarki, człowiek współczesny nadal, bowiem pozostaje w dużej mierze zależny od zjawisk świata natury, na które nie potrafi wpływać. Wszyscy zgromadzeni zgodnie życzyli Rolnikom, aby darzyło się w polu i zagrodzie oraz dopisywało zdrowie i pogoda.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie wyróżnień dla naszych rodzimych Rolników czyli honorowego odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, które jest przyznawane w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.

1. Pan Mariusz Lenartowicz – Rolnik z Gminy Gozdowo
2. Pan Piotr Pawła Traczyk – – Rolnik z Gminy Gozdowo
3. Pan Mirosław Żółtański – Rolnik z Gminy Gozdowo
4. Pan Wiesław Górecki – Rolnik z Gminy Mochowo
5. Pan Józef Kowalski – Rolnik z Gminy Mochowo
6. Pan Stanisław Kruszewski – Rolnik z Gminy Mochowo
7. Pan Tadeusz Peszyński – Rolnik z Gminy Mochowo
8. Pan Sławomir Cześnik – Rolnik z Gminy Rościszewo
9. Pan Leszek Kaczorowski – Rolnik z Gminy Rościszewo
10. Pan Dariusz Jerzego Mazurski – Rolnik z Gminy Rościszewo
11. Pan Andrzej Joniak – Rolnik z Gminy Rościszewo
12. Pani Bożena Saganowska – Rolniczka z Gminy Sierpc
13. Pan Józef Nowicki – Rolnik z Gminy Sierpc
14. Pani Monika Malanowska – Rolniczka z Gminy Sierpc
15. Pan Roman Olaszewski – Rolnik z Gminy Sierpc
16. Pan Kazimierz Rudziński – Rolnik z Gminy Sierpc
17. Pan Janusz Maciejewski – Rolnik z Gminy Szczutowo
1. Pan Ireneusz Wilamowski – Rolnik z Gminy Zawidz
18. Pan Dariusz Kisielewski – Rolnik z Gminy Zawidz
19. Pan Marek Lewandowski – Rolnik z Gminy Zawidz
20. Pan Wiesław Różański – Rolnik z Gminy Zawidz

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną podczas I Dożynek Powiatowych, podczas tegorocznych również uhonorowano rolników z najbliższego otoczenia, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną wyróżniają się w swoim środowisku. W związku z tym już po raz piaty zostały wręczone wyróżnienia w Konkursie Rolnik Roku 2015 – Agricola Sierpcensis Terrae Filius. Wyróżnienia w konkursie przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Starosta Sierpecki Jan Laskowski. W to uroczyste sierpniowe popołudnie statuetki i nagrody otrzymało 8 wyróżnionych.

Oto wyróżnieni w konkursie:

– kategorii Rolnik Roku zostali:
Pan DARIUSZ PRZYCZKA – ROLNIK ROKU GMINY GOZDOWO
Pan JACEK DZIARKOWSKI – ROLNIK ROKU GMINY MOCHOWO
Pan SŁAWOMIR BANACH – ROLNIK ROKU GMINY ROŚCISZEWO
Pan JAROSŁAW KRASIŃSKI – ROLNIK ROKU GMINY SIERPC
Pan HUBERT GÓRALSKI – ROLNIK GMINY SZCZUTOWO
Pan TOMASZ SZPAKOWSKI – ROLNIK ROKU GMINY ZAWIDZ

– kategorii Młody Rolnik został:

PAN ŁUKASZ ROMAN PYRAK – Rolnik Gminy Mochowo

Ostatnią kategorią w Konkursie Agricola 2015 jest Najlepszy Sołtys. Zwycięzcą w kategorii została: Pani IRENA KRAWCZYK – Sołtys wsi Bledzewo – gmina Sierpc

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie wyróżnień i nagród w konkursie Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy pt. „Ekologia w rolnictwie”. Najpiękniejszym wieńcem okazał się wieniec z Lelic Gmina Gozdowo. Drugie miejsce zajął wieniec z Borkowa Kościelnego Gmina Sierpc, trzecie zaś zajął wieniec z Młotkowa Gmina Zawidz.

Następnie Władze KRUS w osobie Pana Józefa Rękawieckiego Kierownika KRUS w Sierpcu i Pana Jana Laskowskiego wręczyli wyróżnienia i nagrody w konkursie „Bezpiecznie na Wsi – Zwierzaki to nie pluszaki”.

Kontynuacją części artystycznej był występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OPS Goleszyn oraz koncert zespołu MANDERS, który rozbawił publiczność do późnych godzin wieczornych.

Patronat Medialny: Tygodnik Płocki, Nowy Tygodnik Sierpecki oraz TV Sierpc.

Szczególne podziękowania składamy sponsorom:

1. Mazowieckiemu Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o. Zakład w Sierpcu,
2. Przedsiębiorstwu Budownictwa Wodno-Melioracyjnego „Melbud”,
3. Firmie MEGA Sierpc,
4. Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej „EMPEGEK” Sp. z o.o. w Sierpcu,
5. Firmie Usługi Budowlane w Sierpcu,
6. Związku Spółek Wodnych w Sierpcu,
7. Przedsiębiorstwu Browar Kasztelan Sierpc,
8. Spółdzielni Usług Rolniczych w Sierpcu,
9. Firmie „RUSTIKAL” Sierpc,
10. Transport-Spedycja Lipińscy w Sierpcu,
11. Firmie PROBUD w Sierpcu.

image_pdfimage_print
Skip to content