„Nie dajmy zginąć poległym…” – 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych!

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” o godz. 8:15 przed pomnikiem szefa Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej – generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” władze powiatowe, miejskie oraz delegacje szkół z terenu miasta Sierpc, oddali hołd bohaterskim żołnierzom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Data ta nie jest przypadkowa, tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. – http://www.wykleci.ipn.gov.pl/

Żołnierze Wyklęci byli zrzeszeni w różnych organizacjach, jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji”, „zdrajcami”, „bandytami”. Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza. Według historyków, do połowy lat 50-tych przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy, w tym 5 tysięcy osób skazano na karę śmierci.