Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

Listopadowe wróżby i przesądy czyli Andrzejki w skansenie i ratuszu

Listopadowe wróżby i przesądy czyli Andrzejki w skansenie i ratuszu

Andrzejki od wielu lat postrzegane są jako czas magii i czarów. To jedyny taki moment w roku, wprost idealny do przepowiadania przyszłości. Można wierzyć lub nie, ale wielu z nas jest przekonanych o tym, że andrzejkowe wróżby orzekają o losie i mają wielką szansę na spełnienie.

Dlaczego właściwie Andrzejki? Święty Andrzej uznawany jest za patrona dziewcząt chcących zmienić stan cywilny. Miał on pomóc pannom w przewidywaniu przyszłości – szczególnie wówczas, gdy chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; a także poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Andrzejki to innymi słowy wieczór wróżb odprawianych przez dziewczęta w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak to głównie dziewczętom zależało na poznaniu matrymonialnej przyszłości, w związku z czym Katarzynki z czasem uległy zapomnieniu, ustępując miejsca Andrzejkom, które przetrwały do dziś.  Wraz z upływem czasu wspomniane obrzędy zostały scalone i noszą wspólną nazwę: Andrzejki. Obecnie jest to przede wszystkim doskonała okazja do spotkań w gronie przyjaciół i wspólnej zabawy w przewidywanie przyszłości. Listopadowe wieczory są długie, zatem z pewnością wróżbom, przesądom i zaklęciom nie będzie końca.

Taka zabawa; przepełniona atmosferą magii i czarów jest też możliwa w gronie dzieci i młodzieży szkolnej, bowiem specjalnie dla nich Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało ofertę andrzejkową. Zajęcia organizowane są zarówno w skansenie, jak i ratuszu. Rozpoczyna je gawęda wprowadzająca w tajemniczą atmosferę wróżb i przepowiedni. Opowieść rozwieje wątpliwości dotyczące tradycji powstania Andrzejek i Katarzynek, a także przytoczy przykłady dawniej praktykowanych wróżb, które dziś odeszły w zapomnienie. Następnie uczestnicy będą wspólnie bawić się w andrzejkowe wróżby, wśród których prym wiedzie lanie wosku. Nie zabraknie też wróżby polegającej na liczeniu grochu oraz wróżenia z pestek jabłka, czy butów. Każdy będzie mógł też przekonać się, jaka czeka go przyszłość zawodowa: czy będzie lekarzem, nauczycielem, aktorem a może pisarzem?

By wziąć udział w doskonałej andrzejkowej zabawie nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Andrzejkowe wróżenie w ratuszu kosztuje 6 zł od osoby. Istnieje możliwość skorzystania z pakietu powiększonego o zwiedzanie wystawy Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu” (koszt pakietu – 7 zł od osoby). Ekspozycja prezentuje kilkaset eksponatów reprezentatywnych dla bogatego dorobku artystycznego  Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Naczynia, które znalazły się na wystawie łączą w sobie unikatowe wzornictwo z perfekcyjnym wykonaniem i funkcjonalnością. Z pewnością warto ujrzeć z bliska te misternie wykonane dzieła sztuki.

Tymczasem program „Andrzejki w skansenie” (koszt – 12 zł/osoba), poza gawędą i zabawą we wróżby, dodatkowo obejmuje także zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowych obiektów na terenie skansenu. Aktualnie we wnętrzach sprzed ponad stu laty prezentowana jest wystawa „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Ekspozycja jest doskonałą okazją do poznania prac i obowiązków wykonywanych przez ludność wiejską i sprzętów używanych w dawnych czasach. Suszenie ziół, łuskanie fasoli, pranie i maglowanie odzieży czy wypiek chleba – to tylko nieliczne elementy ekspozycji, składające się na tę interesującą i pouczającą wystawę.

Oferta andrzejkowa realizowana jest od 2 do 30 listopada. Serdecznie zapraszamy do wkroczenia w świat magii i czarów i skorzystania z listopadowej oferty skansenu i ratusza.

Rezerwacje zajęć:

Skansen: tel. 24 275 28 83, wew. 36 lub 37; e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl

Ratusz: tel. 24 275 28 26, e-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Agnieszka Jezierska- Chalicka

image_pdfimage_print
Skip to content