II edycja Konferencji Więcej nowych miejsc pracy w regionie

15 września 2015r. w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyła się II edycja cyklu regionalnej konferencji Więcej nowych miejsc pracy w regionie w Sierpcu.

Organizatorem spotkania była Fundacja Polski Kongres Gospodarczy, której prezesem jest b. premier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jan Laskowski Starosta Sierpecki, Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpca.
Prelegenci w swoich wystąpieniach podczas konferencji podkreślili korzyści, jakie niesie ze sobą rozwój energii odnawialnej a co za tym idzie wspieranie rozwoju innowacji przemysłowych, zwiększanie bezpieczeństwo energetyczne oraz szansa na nowe miejsca pracy w nowopowstających sektorach przemysłu.
W trakcie konferencji omówiono m.in. następujące zagadnienia: założenia, cele i formy wsparcia wynikające z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020; działania na rzecz rozpoczęcia działalności przez młodych rolników; wpieranie przedsiębiorczośi na lokalnym rynku pracy, pozyskiwanie środków na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zaprezentowano możliwości dofinansowania na założenie działalności gospodarczej a także możliwości dofinansowania projektów OZE z Regionalnego Programu Operacyjnego i programy wspierające rozwój OZE w nowej perspektywie finansowej UE. Przedstawiono również Mobilną Platformę Edukacyjną OZE, która powstała z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, której twórcą jest Pan Jan Falkowski Prezes Spółki JANPOL.
Uczestnicy Konferencji mieli możliwość obejrzenia dwóch prezentacji. Pierwsza dotyczyła Farmy fotowoltaicznej – przegląd etapów realizacji inwestycji, którą przedstawił Jacek Jaworski dyrektor sprzedaży Solaris Energy. Natomiast druga prezentacja dotyczyła nowych możliwości dla gospodarstwa, samorządu i biznesu wynikających z zastosowania energii odnawialnej a omówił ją Piotr Targański dyrektor sprzedaży OPEUS Energia. Ostatnim ekspertem był Jan Wiater – ekspert, b. wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zaprezentował Ofertę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie współfinansowania przedsięwzięć proekologicznych.
Wśród panelistów oraz gości specjalnych znaleźli się m.in.: Marek Pszonka – członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, Radosław Gutowski – ekspert ds. OZE, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Anna Ogniewska – ekspert ds. OZE, GreenPeace Polska, Paweł Pakieła – dyrektor zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „EMPEGEK” Sp. z o.o., Tomasz Kiełbasa – kierownik Jednostki Certyfikacyjnej, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego – Państwowy Instytut Badawczy (CNBOP-PIB).