XII Dożynki Powiatowo – Gminne

Wczoraj w Borkowie Kościelny odbyły się XII Dożynki Powiatowo – Gminne, których gospodarzami byli Starosta Sierpecki Andrzej Cześnik i Wójt Gminy Sierpc Krzysztof Korpoliński.

Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną Mszą świętą, której przewodniczył ks. Adam Zaborowski – proboszcz parafii pw. św Apolonii w Borkowie. Po Mszy zostały poświęcone wieńce i kosze oraz chleby dożynkowe, które Starościna Dożynek Alina Morawska i Starosta Dożynek Michał Asztemborski przekazali gospodarzom, a ci obiecali sprawiedliwie go dzielić.

Następnie Przewodniczący Rady Powiatu w Sierpcu Przemysław Burzyński i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Korpolińska powitali przybyłych gości.

Po przemówieniach okolicznościowych nastąpiło wręczenie nagród dla osób zasłużonych dla Rolnictwa. Znaleźli się wśród nich:

Arkadiusz Wilamowski – Gmina Zawidz

Marek Chęciński – Gmina Mochowo

Łukasz Wiankowski – Gmina Sierpc

Jerzy Karaszewski – Gmina Gozdowo

Patryk Ruszkowski – Gmina Szczutowo

Grzegorz Jaworowski – Gmina Rościszewo.

Następnie wręczono nagrody Rolnikom Roku

Daniel Janiszewski – Gmina Sierpc

Janusz Modrzejewski – Gmina Szczutowo

Bogdan Franciszkiewicz – Gmina Gozdowo

Jan Maciejewski – Gmina Zawidz

Wiesław Górecki – Gmina Mochowo

Anna Skamelska – Gmina Rościszewo

Wyróżnienia dla Młodego Rolnika zostały przyznane dla:

Mateusza Szczęsnego – Gmina Sierpc

Damiana Cielickiego – Gmina Szczutowo

Tomasza Piłata – Gmina Gozdowo

Kacpra Gutowskiego – Gmina Zawidz

Krzysztofa Dobrzenieckiego – Gmina Mochowo

Michała Rzeszotarskiego – Gmina Rościszewo

Wyróżnionymi w kategorii Sołtys Roku byli:

Mirosława Mielczarska – Gmina Sierpc

Rafał Wesołowski – Gmina Szczutowo

Joanna Kozakowska – Gmina Gozdowo

Marzanna Lejman – Gmina Zawidz

Alina Suska – Gmina Mochowo

Marzanna Gąsiorowska – Gmina Rościszewo.

Podczas dożynek tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wzięły w nim udział Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa z powiatu sierpeckiego:

Gmina Sierpc – Sołectwo Grodkowo – Zawisze, Koło Gospodyń Wiejskich „Żochowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich Studzieniec, Koło Gospodyń Wiejskich w Dziembakowie „Wszyscy Razem”, KGW „Po Sąsiedzku” w Białyszewie, Sołectwo Gorzewo, Sołectwo Borkowo Kościelne i Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich w Sudragach

Gmina Rościszewo – Sołectwo Łukomie – Kolonia

Gmina Zawidz – KGW w Nowym Zgagowie

Gmina Szczutowo – KGiGW w Blinnie

Gmina Gozdowo – KGW „Trzy Wioski” w Kurówku

Gmina Mochowo – KGW Żukowianki

Każdy kosz i wieniec otrzymał wyróżnienie.

W konkursie na najlepszą potrawę tradycyjną wzięło udział 5 Kół Gospodyń Wiejskich. Jury w składzie: Ewa Nowakowska – Przewodnicząca, radna Rady Powiatu, Agnieszka Ostrowska i Magister Inżynier Gastronomi Sztuki kulinarnej Paweł Perłowski szef kuchni Koneser wyłonili zwycięzcę – KGW Dąbrówki. Pozostałe Koła: KGW Polik, KGW Stropkowianki, KGW „Trzy Wioski” Kurówko, KGW Boże-wianki otrzymały nagrody pocieszenia.

Podczas dożynek można było nabyć losy w loterii, której dochód przeznaczony był na leczenie Tymusia Cholewińskiego.

Nasze dożynki nie odbyłyby się, gdyby nie pomoc osób prywatnych, firm i instytucji. Dziękujemy Sponsorom: Panu Adamowi Struzikowi – Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Panu Pawłowi Sołdańskiemu – Usługi Remontowo – Budowlane, Panu Mariuszowi Zimnawoda i Panu Jarosławowi Zimnawoda – Firmy MBT i MTT Transport Autoholowanie, Panu Grzegorzowi Gańko – OSM Sierpc, Panu Jarosławowi Mielczarskiemu – Firma Hollywood, Restauracji Koneser, Panu Adamowi Lipińskiemu – P.U.H. Export – Import Adam Lipiński, Pani Agnieszce Ostrowskiej – Drew Art, Panu Wojciechowi Lipińskiemu – WOJTRANS, Firmie MEGA Sierpc, Joannie Żabce – Anstar – Bud, Stowarzyszeniu Patriotyczno – Historycznemu Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda”, Panu Stanisławowi Wasilewskiemu – Polmo – Zbyt, Panu Remigiuszowi Mikuckiemu – PHU M&M, Państwu Lilli i Andrzejowi Nadratowskim – Masarnia Staropolska Strzecha, Panu Pawłowi Pakieła – EMPEGEK, Panu Józefowi Wiśniewskiemu – Wipasz, Panu Włodzimeirzowi Domińskiemu – XDROB, Panu Andrzejowi Sulkowskiemu – AS MAR, Panu Michałowi Zielińskiemu – Spiżarnia Smakosza, Firmie SKRAWMET, Państwu Jolancie i Wojciechowi Góreckim – MARTER, Panu Andrzejowi Oszalowi – Biuro Projektów i Nadzorów Budowlanych, Związkowi Spółek Wodnych, Firmie PROBUD, Panu Adamowi Malinowskiemu – Usługi Pogrzebowe Malinowscy, Panu Dariuszowi Lemanowiczowi – TRANS-BRUK, Panu Marcinowi Łukasikowi – Bank Spółdzielczy Stara Biała oddział w Sierpcu, Panu Arturowi Konopce – ARBUD, Państwu Natalii i Łukaszowi Wiankowskim, Państwu Iwonie i Robertowi Janiszewskim, Państwu Małgorzacie i Edwardowi Asztemborskim.

Podziękowania zostały skierowane także do Wójtów Gmin: Pana Jana Sugajskiego, Pana Dariusza Kalkowskiego, Pana Andrzeja Twardowskiego, Pana Dariusza Franczaka, Pana Zbigniewa Tomaszewskiego, Pana Krzysztofa Korpolińskiego oraz do Burmistrza Miasta Sierpca Pana Jarosława Perzyńskiego.

Dziękujemy także uczniom i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym za przygotowanie występów artystycznych. Dzięki dzieciom nasze dożynki rozpoczęły się od tradycyjnego polskiego tańca – poloneza.

Swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali także Pani Kinga Rutkowska wraz z Orkiestrą Dętą OSP Goleszyn oraz Pan Igor Kalinowski.

Na uczestników dożynek czekało wiele atrakcji, m. in. pieczone prosię, fotobudka 360, kiełbaski, grochówka oraz wielu wystawców. Na dzieci czekał dmuchany plac zabaw oraz animacje.

W godzinach wieczornych mieszkańcy powiatu licznie przybyli na występ gwiazdy Zenka Martyniuka.

Dziękujemy za przybycie pocztom sztandarowym, druhom OSP oraz wszystkim Państwu!