Kwalifikacja wojskowa

W dniach od 17 do 28 kwietnia 2023 roku na terenie Powiatu Sierpeckiego odbywa się kwalifikacja wojskowa, która ma na celu weryfikację młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji i stanu zdrowia psycho-fizycznego dla potrzeb czynnej służby wojskowej. W uroczystej inauguracji Kwalifikacji Wojskowej Powiatu Sierpeckiego udział wzięli: Starosta Sierpecki Andrzej Cześnik, Wicestarosta Sławomir Olejniczak oraz Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku ppłk Michał Kwiatkowski.

Organizacją pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej w Sierpcu zajmuje się Referat Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu. Natomiast nad zabezpieczeniem całego przedsięwzięcia i promocją służby wojskowej czuwają przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku, 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Sochaczewie oraz 64 Batalionu Piechoty Lekkiej z Pomiechówka.

Szczególne podziękowania za sprawną realizację kwalifikacji wojskowej należą się personelowi medycznemu: lek. Jolancie Mroczyńskiej oraz lek. med. Sławomirowi Łojek – pełniącym funkcje Przewodniczącego i Zastępcy Przewodniczącego Powiatowej Komisji Lekarskiej w Sierpcu, psycholog Jolancie Ludwiczak oraz pielęgniarkom: Beacie Morawskiej i Marzannie Antoszewskiej.

Do Kwalifikacji Wojskowej stawi się ponad 300 osób z całego powiatu m.in. mężczyźni urodzeni w 2004 roku, mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby uznane w latach 2021-2022 za czasowo niezdolne do pełnienia służby. Do stawiennictwa zostały także wezwane kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.