Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

50 lat Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sierpcu

50 lat Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sierpcu

„Nie wystarczy otworzyć drzwi i pokazać prawdziwy świat, trzeba jeszcze nauczyć się w nim żyć” – te słowa rozpoczynają  książkę „50 lat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego w Sierpcu 1969-2019”. Jubileusz był doskonałą okazją do pokazania historii i teraźniejszości placówki.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w kościele farnym. Mszę świętą w intencji tych, którzy są w Ośrodku, tworzących wspólnotę i osób go wspierających odprawili ks. dziekan Tomasz Kadziński i ks. proboszcz Sławomir Zalewski. Podczas nabożeństwa został poświęcony i przekazany uczniom nowy sztandar szkoły. Po zakończeniu mszy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście przeszli ulicami miasta do szkoły, gdzie nastąpiło podpisanie aktu poświęcenia sztandaru. Goście mieli okazję zwiedzić budynek, poznać warunki, w jakich uczą się i mieszkają uczniowie.

 

Historia szkoły

Początki sierpeckiego szkolnictwa specjalnego sięgają 1968 r. Ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu Ryszard Malinowski i inspektor Piotr Piotrowski zdecydowali o poddaniu specjalistycznym testom psychologicznym uczniów, którzy wyraźnie nie radzili sobie z nauką w szkole. Okazało się, istnieje potrzeba utworzenia szkoły specjalnej. Początki nie były łatwe. Nauczyciele nie posiadali odpowiednich kwalifikacji, problemem był brak podręczników. W roku szkolnym 1968/69 naukę rozpoczęło 74 uczniów. Początkowo szkoła funkcjonowała w budynku Szkoły Podstawowej nr 3. W październiku 1969 roku przeniesiono ją do budynku przy ulicy Świerczewskiego (obecnie Armii Krajowej). 15 lutego 1970 roku przybyli do internatu pierwsi wychowankowie. W 1984 r. szkole nadano imię Marii Konopnickiej. Obecnie w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wchodzą: Przedszkole Specjalne, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 4, Gimnazjum Specjalne (do 31 sierpnia 2019 r.), Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna z oddziałami Zasadniczej Szkoły Specjalnej, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, grupy rewalidacyjno-wychowacze, internat. Szkoła liczy dziewięć oddziałów i uczy się w niej dziewięćdziesięcioro jeden uczniów, a pracuje czterdziestu jeden pedagogów specjalnych.

Dyrektorami Ośrodka byli: Halina Szałecka-Nasiłowska, Kazimierz Czermiński, Helena Moroz, Krzysztof Sieklicki, Włodzimierz Szadkowski, Leonora Brudnicka.

 

Nie zawsze trzeba mówić

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w Centrum Kultury i Sztuki. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, poseł na Sejm RP Waldemar Olejniczak, zastępca dyrektora Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie Agnieszka Zalech, starosta sierpecki Mariusz Turalski, wicestarosta Jarosław Ocicki, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Sierpeckiego Małgorzata Korpolińska, przedstawiciele powiatu rypińskiego, burmistrz, wójtowie, radni powiatowi, miejscy, pracownicy Starostwa Powiatowego, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i zakładów pracy, nauczyciele i pracownicy Ośrodka, uczniowie i ich rodzice. Wszystkich gorąco powitała dyrektor Leonora Brudnicka.

– Nasz szkoła nigdy nie była miejscem, czy instytucją, ale rodziną stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców oraz wszystkich pracowników, którzy oddali jej swoje umiejętności, entuzjazm, a przede wszystkim serce. Dzięki zaangażowaniu wspaniałych ludzi udało nam się stworzyć szkołę taką, jaka widzimy dzisiaj: przyjazną, kolorową i nowoczesną, otwartą na nowe – powiedziała wicedyrektor Marzanna Dąbrowska.

Wychowankowie i pedagodzy zaprezentowali na scenie CKiSz swoje umiejętności i wyrażali emocje. Na początku zbudowali dom, oparty na wartościach takich jak wspieranie, kształcenie, opieka, motywacja, pasja. Wspominano tych, którzy odeszli. Pokazywano, czego uczą się dzieci i ile można mówić, nie używając słów. Każdy występ był gorąco oklaskiwany i podziwiany.

 

Podziękowania

Jubileusz to okazja do podziękowań.

– Jestem tutaj, żeby się państwu nisko pokłonić. Zdaję sobie sprawę, jak ciężka i wymagająca jest państwa praca. Myślę, że uśmiech uczniów, podopiecznych, ich rozwój jest fantastyczną nagrodą za państwa pracę. Życzę wszystkiego najlepszego, jak najlepszych warunków pracy, wszelkiej możliwej pomocy ze strony władz oraz co najmniej 50 lat dalszej, tak fantastycznej, działalności – powiedział marszałek Adam Bielan.

Także inni zaproszeni goście z podziwem mówili o pasji i zaangażowaniu nauczycieli. Dziękowano im za okazywane serce, osobom niepełnosprawnym za naukę bycia autentycznym, za pokazywanie, czym jest miłość. Specjalny list gratulacyjny z okazji jubileuszu skierowała do dyrekcji Ośrodka wicemarszałek Senatu RP Maria Koc.

 

 

 

 

image_pdfimage_print
Skip to content