UDANA MAJÓWKA ? TYLKO W SKANSENIE !
20 kwietnia, 2015
Majówka jest jednym z naszych ulubionych weekendów. Już teraz warto pomyśleć jak spędzić ten wolny czas, aby przyniósł jak najwięcej wypoczynku i energii.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu proponuje aktywne spędzenie czasu wolnego w majowy weekend.
Tym bardziej, że wiosna już przyjęła pod swój zielony płaszczyk cudowne Mazowsze. Warto zatem zajrzeć w różne zakątki naszego pięknego regionu. A jednym z nich jest sierpecki skansen, gdzie w dniu 1.05.2015 r. odbędzie się Reymontowska Majówka w skansenie, natomiast 3.02.105 r. impreza „Gotowanie na polanie”.
Reymontowska Majówka w skansenie to impreza organizowana dla uczczenia 90 rocznicy wręczenia Nagrody Nobla Wł. St. Reymontowi, w ramach obchodów Roku Reymontowskiego na Mazowszu. To właśnie Reymont dał najpełniejszy artystycznie obraz wsi polskiej z przełomu XIX i XX w., ukazując tytułowych chłopów żyjących zgodnie z cyklem natury i przemian, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku. Reymontowska Majówka w skansenie ma na celu upamiętnienie twórczości pierwszego noblisty niepodległej Rzeczypospolitej poprzez ukazanie związków pisarza z Mazowszem, jak również kulturą ludową. W sposób bezpośredni do najgłośniejszego dzieła Reymonta pt. „Chłopi” nawiąże widowisko obrzędowe „WESELE BORYNY” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich. Pierwsza część widowiska rozpocznie się o godzinie 13.00, natomiast po raz drugi Zespół zagości na scenie amfiteatru o godzinie 16.00. Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonował kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. Tutaj każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A będzie w czym wybierać; zaczynając od naturalnych wypieków, poprzez zdobioną ceramikę, a kończąc na fascynujących, ręcznie wykonywanych zabawkach. Miody z mazowieckich pasiek, ekologiczne przetwory, wędliny z domowych wędzarni – smakosze z pewnością nie będą mieli powodów, aby narzekać.
Atrakcji nie zabraknie także na terenie ekspozycji, gdzie znajdują się obiekty przeznaczone do zwiedzania. W zagrodach chłopskich i na polach odbędą się pokazy prac gospodarskich m.in. pranie i maglowanie bielizny, wirowanie śmietany, pokaz ubijania masła w drewnianej masielnicy, czy wiosenna orka. W dawnej izbie lekcyjnej będzie można zmierzyć się ze sztuką pięknego, starannego pisania, czyli kaligrafią, a na jednym z podwórek spróbować swych sił w dawnych grach i zabawach dziecięcych, takich jak chodzenie na szczudłach czy toczenie obręczy.
Dawną obyczajowość, o której czytamy dziś w „Chłopach” przybliży Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Spacerując urokliwymi alejkami od zagrody do zagrody, będzie można ujrzeć konkretne czynności i momenty z życia ludności wiejskiej, m.in. dekorowanie kapliczki, nabożeństwo majowe, sadzenie ziemniaków na polu, a może nawet …. scenę wywożenia Jagny przez mieszkańców wsi!
Ponadto, na pięknej zielonej polanie przez cały dzień palić się będzie ognisko, zachęcające do pieczenia kiełbasek. A tuż obok polany znajduje się plac zabaw, gdzie najmłodsi będą mogli w pełni oddać się zabawie.
Tak w skrócie przedstawia się zarys programu Reymontowskiej Majówki w skansenie. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy 1 maja 2015 r. w godzinach 10.00 – 18.00.
Program imprezy – Reymontowska majówka w skansenie:
Amfiteatr:
• Godz.; 10.00 – 18.00 – kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych
• Godz.: 13.00 – widowisko obrzędowe „WESELE BORYNY’” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich
• Godz.: 16.00 – widowisko obrzędowe „WESELE BORYNY’” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich
Wieś rzędówka
• Godz.; 10.00 – 18.00 – prezentacje prac polowych i zajęć gospodarskich w zagrodach chłopskich i na polach (wirowanie śmietany, ubijanie masła w drewnianej masielnicy, pranie i maglowanie bielizny, orka konna i bronowanie, siew)
• Chałupa z Ostrowa
o Izba szkolna w – lekcja kaligrafii
o podwórko – dawne gry i zabawy dziecięce
• Godz.: 11.00 – 16.00 – scenki wiejskie nawiązujące do powieści „Chłopi” w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy (m.in. strojenie kapliczki, nabożeństwo majowe, sadzenie ziemniaków na polu, wywożenie Jagny)
Polana – ognisko
• Godz.; 10.00 – 18.00 – ognisko (można zabrać własny prowiant lub zakupić na miejscu). Na polanie znajduje się plac zabaw dla dzieci.
Agnieszka Jezierska – Chalicka