Licealiści na Międzynarodowych Targach Poznańskich

W dniach 11-14 października 2016 roku w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Technologii i Produktów dla Zrównoważonego Rozwoju Usług Komunalnych POL-ECO-SYSTEM.

Dzięki uprzejmości prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sierpcu pana Rafała Kluski, który sfinansował wyjazd i pobyt na targach, troje uczniów z klasy III e: Weronika Goleniewska, Zuzanna Zielińska oraz Łukasz Budzich wraz z nauczycielem biologii panią Marzanną Urbańską, mieli możliwość wzięcia w nich udziału. Duże wrażenie na zwiedzających zrobił kompleks pawilonów i terenów wystawienniczych MTP oraz ilość zgromadzonych wielkogabarytowych maszyn i urządzeń. Wystawcy z dużym zaangażowaniem prezentowali je, opowiadali o nich i demonstrowali ich pracę. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się nowość firmy Karcher. Było to urządzenie MC 130 czyli zamiatarka, spychacz śniegu, posypywarka oraz sprzęt do utrzymania terenów zieleni w jednym. Nie zabrakło również nowoczesnych maszyn komunalnych do recyklingu, przetwarzania odpadów, badania i rekultywacji gruntu i wód. Eksponowane były także samochody elektryczne i na biopaliwa. Naszą uwagę zwróciła bezprzewodowa, lekka i nie wymagająca obsługi człowieka kosiarka. Podobała nam się wystawa mebli wykonana z materiałów do recyklingu. Były to krzesła i szafki z kartonów, stoły z palet, komody i biurka wykonane z gazet a do złudzenia podobne do wyrobów wiklinowych. Jedną z ciekawszych była wystawa dotycząca wykorzystania czystych źródeł energii oraz sposobów oczyszczania gleb i wód. Mogliśmy zobaczyć zastosowanie małży żyjących w jeziorach jako wskaźniki czystości wody na podstawie stopnia rozchylenia ich muszli. Odbywały się również tematyczne konferencje.

Udział w targach był wyjątkowym przeżyciem i niezwykłą lekcją.

LO Sierpc