Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

ARiMR przekaże 4️⃣0️⃣ mln zł wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich 👇

ARiMR przekaże 4️⃣0️⃣ mln zł wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich 👇

📌 Rok 2️⃣0️⃣2️⃣0️⃣ jest trzecim z rzędu, w którym koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na swoją działalność. Nabór wniosków rozpoczął się 5 czerwca 2020 r. i potrwa do 30 września 2020 r., chyba że wcześniej wyczerpana zostanie tegoroczna pula środków przewidziana na ten cel, która wynosi 40 mln zł.‼️ O pomoc można ubiegać się w biurach powiatowych Agencji.

Koła gospodyń wiejskich, by sięgnąć po wsparcie z ARiMR, muszą być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich. Teraz figuruje w nim 9124 organizacji tego typu. Najwięcej w województwach wielkopolskim – 1380 kół, lubelskim – 1182 i mazowieckim – 1173. Wysokość pomocy dla koła uzależniona jest od liczby jego członków. I wynosi:

👉 3 tys. zł – dla koła liczącego nie więcej niż 30 członków,
👉 4 tys. zł – jeśli koło liczy od 31 do 75 członków,
👉 5 tys. zł – w przypadku, gdy koło tworzy ponad 75 osób.

📌 Koła gospodyń wiejskich, które chcą działać w oparciu o ustawę nadającą im osobowość prawną, umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej i dostęp do państwowych dotacji, mogą powstawać nie tylko na wsiach. Mogą być one być tworzone również w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców, a także na terenie sołectw położonych w granicach miast.

💬 Jak informuje Tomasz Nowakowski, Prezes ARiMR z roku na rok program wsparcia dla KGW cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co potwierdza wzrost liczby kół, które wnioskują o pomoc. Dodaje, że w 2018 r. ze wsparcia skorzystało ponad 4,8 tys. kół, które otrzymały łącznie ok. 16,3 mln zł. Rok później pomoc w kwocie 29,7 mln zł trafiła już do blisko 8,6 tys. kół. Ponadto prezes wyraża radość, że ARiMR może współpracować z kołami gospodyń wiejskich, które odgrywają ważną rolę w aktywizowaniu lokalnych społeczności, integrowaniu mieszkańców, budowaniu wspólnoty,
jak i kultywowaniu polskich tradycji.

📌Szczegółowe informacje można otrzymać w placówkach ARiMR, pod numerem bezpłatnej infolinii 800 380 084 oraz na stronie internetowej www.arimr.gov.pl

image_pdfimage_print
Skip to content