VII MIĘDZYPOWIATOWY FESTIWAL TAŃCA „ KOŁOMYJKA”

5 czerwca 2018r. odbył się VII Międzypowiatowy Festiwal „Kołomyjka” pod hasłem „Śpiewamy i tańczymy dla Niepodległej”, którego organizatorem jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu.

Na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu zaprezentowało się 273 uczestników z 4 powiatów: lipnowskiego, żuromińskiego, brodnickiego i ciechanowskiego. Młodzi artyści reprezentowali 17 placówek oświatowych. Wykonawcy przedstawiali tańce i piosenki o tematyce narodowej, ludowej i patriotycznej.

Patronat honorowy objęli: pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, pani Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty, pani Lucyna Frąckiewicz – Godyń – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego w Krakowie, pan Jan Laskowski – Starosta Sierpecki, pan Jarosław Perzyński – Burmistrz Miasta Sierpc, pan Krzysztof Korpoliński – Wójt Gminy Sierpc.

Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu – pani Renata Przybyłowska powitała licznie zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się: pan Jan Laskowski – Starosta Sierpecki, pan Jarosław Perzyński-Burmistrz Miasta Sierpc, pani Bogusława Lewandowska- naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia, pani Teresa Domagalska- prezes Powiatowego Oddziału ZNP w Sierpcu, dyrektorzy placówek oświatowych, pensjonariusze Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie.

Idea takiego muzycznego świętowania, zrodziła się z przekonania, iż muzyka była i jest ważnym spoiwem naszej kultury codziennej i odświętnej. W przeszłości towarzyszyła walce o przetrwanie, łączyła nas i wzmacniała naszą tożsamość narodową. Dziś wciąż popularne tańce i piosenki, wzbogacają świadomość nowych doświadczeń kulturowych z odległej i niedawnej przeszłości, zaś tegoroczny festiwal był okazją do zjednoczenia wokół wartości nadrzędnej, czyli niepodległego państwa polskiego. Tańcząc i śpiewając dla Niepodległej, młodzi artyści udowodnili, że są patriotami.