Spotkanie z panem Alexem Dancygiem w sierpeckim liceum

Dnia 25 marca 2015 r. do Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu przybył pan Alexy Dancyg, Izraelczyk polskiego pochodzenia, który w 1957 roku wyemigrował wraz z rodzicami do Izraela.

Celem spotkania było przybliżenie zebranym uczestnikom sylwetki tej ciekawej osobistości, zarówno od strony zawodowej, jak i osobistej. Rozmowa została poprzedzona krótką biografią gościa, oto jej fragment:
„Alex Dancyg to mieszkaniec kibucu Nir Oz, historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem, aktywny uczestnik dialogu polsko-żydowskiego, szczęśliwy mąż, ojciec oraz dziadek, bohater filmu Krzysztofa Bukowskiego pt. Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”.

Kolejną częścią spotkania była seria pytań zadawanych zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawych wiadomości dotyczących życia w kibucu, dialogu polsko-żydowskiego oraz kultury żydowskiej. Nasz szanowny gość z ogromną dokładnością i sentymentem wspominał czasy własnej młodości oraz podkreślał swój silny związek emocjonalny z Polską. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści pana Alexa Dancyga, a na zakończenie tej radosnej wizyty zgromadzeni mogli wysłuchać piosenki Anny Jantar w wykonaniu Dagmary Kalinowskiej z klasy III a. Spotkanie ukazało, że różnice pokoleniowe, religijne i narodowościowe nie są barierami nie do pokonania.

Pan Alexy Dancyg odwiedził nasze Liceum na zaproszenie nauczyciela historii – pana Grzegorza Radomskiego.

LO w Sierpcu