Piłka Nożna Turniej historyczno – charytatywny. Zagrali dla powstańców

Drużyna Smalec Stelmański Sierpc zwyciężyła w jubileuszowym X Regionalnym Turnieju Piłki Nożnej z okazji 75 – rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego „Pamiętamy – Dziękujemy”. Tym razem w imprezie wzięło udział siedem drużyn z powiatów sierpeckiego, płońskiego i płockiego.
Cykl turniejów pod nazwą „Śladami Pamięci” to swoiste Grand Prix w ramach, którego startujące zespoły uczestniczą w trzech charytatywnych turniejach związanych z historią Polski. W ubiegłym wyjątkowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości cykl nosił nazwę „Droga do Niepodległej”. Tym razem cykl także składa z trzech turniejów, a jego uczestnicy uczczą wyjątkowe dla historii Polski daty 1 sierpnia, 17 września i już tradycyjnie 11 listopada. Organizatorami cyklu są Poseł RP Waldemar Olejniczak oraz Starosta powiatu sierpeckiego Mariusz Turalski. Po doświadczeniach ostatnich lat tym razem trudno było jeszcze przed turniejem wskazać jego głównych faworytów. Wydawało się, że o czołowe lokaty powinny powalczyć drużyny; Stowarzyszenie Ludowe „Sona” (powiat płoński), a także mocny kadrowo Smalec Stelmański Sierpc. Oczywiście jednym z kandydatów do zwycięstwa byli także obrońcy tytułu (2017’, 2018’) czyli Pozytywka/Oaza Sierpc tym razem pod nową nazwą, jako Pozytywka/Bako Auto Sierpc. Zgodnie z tradycją pierwszy akcent turnieju odbył się jednak nie na boisku, ale przy pomniku poświęconym Żołnierzom Września 1939r. i Armii Krajowej obok SP nr2 w Sierpcu. Tam delegacja drużyn oraz organizatorów z Posłem Waldemarem Olejniczakiem i Starostą Mariuszem Turalskim na czele złożyła kwiaty i zapaliła znicze oddając symboliczny hołd bohaterom wydarzeń z przed 75 lat. Warto podkreślić, że wartę honorową przy pomniku pełnili podczas tych uroczystości żołnierze 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Płocka pod dowództwem ppłk. Tomasza Fiszera.
Jubileuszowa edycja
Potem nastąpiło już oficjalne otwarcie turnieju na boisku „Orlik”, którego dokonali jego organizatorzy Poseł Waldemar Olejniczak i Starosta Mariusz Turalski. – Jesteśmy tutaj, oby swoją obecnością podziękować bohaterom Powstania z przed 75 lat. Bardzo dziękuję za waszą postawę. Niektórzy z was są tutaj po raz pierwszy, ale wielu już po raz dziewiąty, czy dziesiąty, bo premierowy turniej odbył się w 2010 roku, jeszcze w obecności niezapomnianego porucznika AK ś.p. Andrzeja Olechowskiego. Dzisiejsza frekwencja utwierdza mnie w przekonaniu, że warto organizować takie turnieje, by promować pamięć historyczną i postawy godne naśladowania. Co ważne nasz turniej ma także wymiar charytatywny i możemy dziś po raz kolejny pomóc dzieciom – podkreślił organizator turnieju Starosta Mariusz Turalski, który chwilę później poprosił o minutę ciszy dla ś.p. Andrzeja Olechowskiego.
Pułkownik podziękował Posłowi
Kolejnym akcentem turnieju było losowanie kolejności gier. Faworyci rozpoczęli ze zmiennym szczęściem. Pozytywka/Bako Auto Sierpc niespodziewanie zanotowała dwa remisy i zwycięstwo. Smalec Stelmański Sierpc i Złote Nogi Sierpc od początku szły z kolei, jak burza wygrywając po trzy ze swoich pierwszych czterech meczów. W końcówce odbywającego się w temperaturze około 32 stopni C’ turnieju (na samej płycie boiska Orlik temperatura w słońcu dochodziła do 50 st. C’) najwięcej sił zachowała ekipa Smalec Stelmański, która z dorobkiem 15 punktów triumfowała w zawodach. Druga i trzecia lokata przypadły kolejno dla Złote Nogi Sierpc (11 pkt) i Pozytywka/Bako Auto Sierpc (11 pkt). – Jestem pod wrażeniem organizacji tego turnieju i wspaniałego połączenia akcentów patriotycznych i sportowych. Chciałbym bardzo podziękować Panu Posłowi Waldemarowi Olejniczakowi i Panu Staroście Mariuszowi Turalskiemu za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie. Jednocześnie chciałbym podziękować Panu Posłowi za dotychczasową współpracę i wspieranie WOT oraz aktywny udział w naborze do naszej formacji – powiedział ppłk Tomasz Fiszer z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Płocku.
Podwójna dekoracja
Główni organizatorzy turnieju nie zapomnieli również o nagrodach indywidualnych. Te z ich rąk otrzymali: Kamil Madej (Złote Nogi) – najlepszy zawodnik turnieju, Mateusz Biegański (Smalec Stelmański) – najlepszy strzelec (6 bramek), Daniel Trzciński (Pozytywka/Bako Auto) – najlepszy bramkarz, Fair-Play; Rafał Szarwiński (WOT), Karol Kalinowski (Pączuszki), a także Piotr Milewski – Smakosze (najwaleczniejszy zawodnik) i Adam Łączyński – SL „Sona” (najsympatyczniejszy zawodnik). Warto dodać, że zebrane podczas turnieju środki pozwolą wspomóc zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu kolonijnego dla dzieci z rodzin będących pod opieka sierpeckiego oddziału „Caritas”. – Bardzo chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej wyjątkowej imprezy, a więc wice Staroście Jarosławowi Ocickiemu, Łukaszowi Wróblewskiemu – animatorowi boiska „Orlik” oraz wszystkim zawodnikom i naszemu patronowi – posłowi RP Waldemarowi Olejniczakowi. Na pewno spotkamy się już niebawem podczas kolejnego turnieju – podsumował Starosta Sierpecki, Mariusz Turalski.
MARCIN

TABELA KOŃCOWA TURNIEJU
1. SMALEC STELMAŃSKI SIERPC
2. ZŁOTE NOGI SIERPC