Odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Elżbietę Zawacką

10 września 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego została odsłonięta tablica upamiętniającą gen. Elżbietę Zawacką, „Zo” – jedyną kobietę wśród cichociemnych, kurierkę Komendy Głównej Armii Krajowej, nauczycielkę matematyki w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Sierpcu w roku szkolnym 1955/1956, profesor UMK w Toruniu, drugą Polkę w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady.

W uroczystość uczestniczyli: pani Dorota Zawacka-Wakarecy prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, panie: Barbara Rojek i Anna Rojewska – dokumentalistki Archiwum Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, pan Waldemar Olejniczak – poseł na Sejm RP, pan Bogdan Misztal – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, pan Juliusz Gorzkoś – Wicestarosta Sierpecki, pani Ewa Leszczyńska – zastępca burmistrza Miasta Sierpc, przedstawiciele stowarzyszeń społecznych, sierpeccy regionaliści, uczniowie i nauczyciele Liceum.

Uroczystość rozpoczęła się symbolicznie w samo południe, ponieważ 73. lata temu z 9 na 10 września gen. Elżbieta Zawacka powróciła z Londynu do Polski. Odsłonięcia tablicy – w asyście żołnierzy Jednostki Wojkowej z Kazunia – dokonał pan Kazimierz Czermiński i pani Dorota Zawacka-Wakarecy. Następnie ksiądz kan. Andrzej Więckowski – dziekan sierpecki –  poświęcił tablicę pamiątkową, po czym złożono kwiaty i zapalono znicze.

W dalszej części uroczystości zabrali głos goście. Jako pierwsza, do zgromadzonych w świetlicy szkolnej, zwróciła się pani Dorota Zawacka-Wakarecy, która przede wszystkim wyraziła wdzięczność za pamięć o Pani Generał oraz odczytała list od pana Michała Zaleskiego, prezydenta Miasta Torunia i pana Marcina Czyżniewskiego – przewodniczącego Rady Miasta Torunia. Pani Alicja Lemier – Mroczyńska, koleżanka z pracy gen. Elżbiety Zawackiej, emerytowana nauczycielka Liceum, odczytała swój wiersz, który napisała na cześć „Zo”. Z krótkimi okolicznościowymi przemówieniem wystąpili także: pan Waldemar Olejniczak, pan Juliusz Gorzkoś, pani Ewa Leszczyńska, ksiądz kan. Andrzej Więckowski i pomysłodawca tablicy – pan Kazimierz Czermiński.

Dopełnieniem uroczystości była prezentacja biografii gen. Elżbiety Zawackiej z wykorzystaniem fragmentów filmu pt. „Elżbieta Zawacka. Miałam szczęśliwe życie” ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą przygotowali uczniowie Liceum oraz wystawa przygotowana przez pana Kazimierza Czermińskiego.

LO Sierpc