Historia

Pierwsza zanotowana wzmianka o Powiecie Sierpeckim pochodzi z 1556 roku. Według lokalnej tradycji początki miasta Sierpca – stolicy powiatu – sięgają XI w., kiedy to miał istnieć tutaj gród słowiański. Po 1322 r Książę Płocki Wacław nadał Sierpcu prawa miejskie które zostały, ponowione po wielkim pożarze w 1389 r. Posiadane już przywileje uległy znacznemu rozszerzeniu w wyniku kolejnych nadań w XV w. W tym czasie miasto należało do znanej rodziny mazowieckiej Sierpskich. Mimo licznych pożarów Sierpc rozwijał się szybko. Był trzecim pod względem wielkości, świetności i znaczenia ośrodkiem miejskim, po Płocku i Mławie, na całym obszarze Mazowsza Północnego. Podstawowe źródło utrzymania ówczesnych mieszczan Sierpca stanowiło rzemiosło oraz handel. Wśród rzemieślników przeważali zdecydowanie sukiennicy.

Miasto zrujnowały doszczętnie wojny szwedzkie oraz liczne pożary i zarazy, w wyniku których Sierpc przestaje być formalnie siedzibą powiatu. Okres kryzysu trwał właściwie aż do XVIII wieku. Ponowny rozwój Sierpca zaobserwować można już w początek XIX w. Systematycznie wzrastała liczba mieszkańców.

Po śmierci Janusza II (ostatni Piast z linii mazowieckiej) po 1495r i inkorporacji Mazowsza Płockiego do Korony Sierpc został ustanowiony stolicą powiatu.

W 1867 r. przywrócono Sierpcowi uprawnienia powiatu, w skład którego weszło 13 gmin zamieszkałych przez 68.436 mieszkańców.
Pierwszym – po okresie rozbiorów – polskim naczelnikiem powiatu sierpeckiego został mianowany Ignacy Konarzewski (13.11.1918 r.). Następnie w latach 1922-1939) funkcję tę piastowali kolejno: Zygmunt Czaplicki, Leon Rożałowski, Stefan Morawski.
30 czerwca 1975 roku – w związku z likwidacją powiatów w skali krajowej, znika też powiat sierpecki. 1 stycznia 1999r. po raz czwarty w historii powstaje powiat sierpecki. W stosunku do poprzednich jest znacznie mniejszy terytorialnie, obejmuje miasto Sierpc oraz 6 gmin wiejskich: Gozdowo, Mochowo, ościszewo, Sierpc, Szczutowo, Zawidz. Pierwszym starostą wybrano Pawła Mariusza Ambora. Obecnym Starostą Powiatu Sierpeckiego jest Jan Laskowski.

Przez rejon powiatu przebiegają ważne szlaki komunikacyjne drogowe i kolejowe, dając połączenie z Warszawą, Toruniem, Bydgoszczą, Gdańskiem i Płockiem. Sierpc oddalony jest 40 km od Płocka, 125 km od Warszawy, 85 km od Torunia, co wpływa korzystnie na lokalizację nowych przedsięwzięć inwestycyjnych oraz prowadzenie działalności przemysłowej i usługowej w powiecie.
Jest to także powiat o niepowtarzalnych możliwościach turystycznych. Malownicze krajobrazy, piękne jeziora, ciekawe zabytki architektury sakralnej oraz wsi mazowieckiej, zachęcają do odpoczynku i rekreacji w tej okolicy.

image_pdfimage_print
  • ikony - informacje różne

    togatus

    Sesje Rady Online - ikona dla turysty Inwestycje z powiecie - ikona Starostwo w Sierpcu - ikona Zapytaj Starostę - ikona EPUAP - ikona Powiatowe Służby Pracy - ikona Powiatowe Centrum Zarządzania - ikona NGO - ikona
  • Ikony instytucji - prawa kolumna witryny

    Modr Mazowsze - ikona ZPP - ikona Basen w Sierpcu - ikona Mosir Sierpc - ikona TV Sierpc - ikona Mrot - ikona Eurorenoma - ikona  • Ogłoszenia z Sierpca i okolic Ogłoszenia z Sierpca i okolic


Przesuń na górę