1

„Nowy most w skansenie”

Od kilku dni turyści odwiedzający Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu korzystać mogą z nowego mostu łączącym oba brzegi Sierpienicy nieopodal wejścia od strony trasy nr 10.

Solidna, oparta na drewnianych dźwigarach konstrukcja w naturalny sposób wpisuje się w otaczający ją krajobraz lasu i rozlewiska rzeki.

Poprzednia przeprawa funkcjonowała przez ponad 30 lat. W czym czasie drewniana, oparta na palach konstrukcja poddana była nieustannemu działaniu czynników atmosferycznych, które znacznie nadwyrężyły jej kondycję. Należało jak najszybciej przedsięwziąć kroki w kierunku zapewnienia zwiedzającym jak najlepszego dostępu do Muzeum. Ocena stanu obiektu nie pozostawiła złudzeń – należało go rozebrać i zbudować nowy. Już w maju 2015 podpisane zostały pierwsze umowy, rozpoczęto kompletowanie pozwoleń oraz proces wyboru wykonawcy inwestycji. Została nim firma Intop Warszawa sp. z o.o. Projekt wykonało Biuro Projektowo–Konsultingowe „Mosty Płońsk” s.c. Bardzo istotną kwestię stanowiło nadanie inwestycji takiej formy, by wpleść ją w ekspozycję, do której jest przecież wstępem. W jego kompozycji nawiązano więc do tradycyjnych planów, a jako budulca użyto tylko naturalnych elementów. By rozpocząć prace należało poczekać jednak aż do 1 kwietnia tego roku. Budowa trwała 3 miesiące. W tym czasie dokonano rozbiórki wiekowego mostu i podpierających go słupów, potem zamontowano mocne podpory i dźwigary, które pozwolą na lepszą ochronę przed podtopieniami, krą i drewnem niesionym przez nurt. Nawierzchnię wykonano z drewna sosnowego i świerkowego. W spodniej części pomostu zamontowano przyłącza sanitarne i teleelektryczne. Końcowy etap stanowiło wykonanie nawierzchnię dojazdowej od bramy do mostu i wzmocnienie nasypów na obu brzegach. Na czas robót konieczne było zamknięcie wejścia do Muzeum od strony trasy nr 10 i skierowanie całego ruchu turystycznego do głównej bramy, co jednak nie spowodowało większych utrudnień. 27 czerwca wydane zostało pozwolenie na użytkowanie, a 1 lipca pierwsi turyści przeszli po nowym moście. Jest to konstrukcja jednoprzęsłowa o nośności do 5 ton. Choć zaplanowano na nim głównie ruch pieszy, to w razie konieczności możliwy będzie również przejazd po nim ambulansów i pojazdów służb ratunkowych.

Dołożono wszelkich starań, by przeprawa przetrwała długie lata, służąc kolejnym pokoleniom miłośników folkloru Mazowsza. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu dziękuje za cierpliwość podczas prac budowlanych, życząc jednocześnie przyjemnego korzystania z nowego mostu.

Jarosław Asztemborski